Trwa ładowanie...
d15ddvu
18-12-2014 13:29

W 2015 r. automatyczne wypożyczalnie aut w Polsce; na początek Warszawa

d15ddvu
d15ddvu

Firma car2go, największy na świecie operator krótkoterminowych wypożyczalni miejskich samochodów (carsharing) zapowiada, że w lecie przyszłego roku powinna rozpocząć działalność w Polsce. Operator chce zacząć od Warszawy, trwają też rozmowy w innymi miastami.

"Prowadzone są rozmowy z różnymi miastami w Polsce i w innych krajach regionu, jak np. Czechy i Węgry. Rozpoczęcie działalności w Warszawie uzależnione jest od wyników przetargów, ale mam nadzieje, że w stolicy będziemy mogli wystartować późnym latem 2015 r." - poinformował PAP w czwartek Wojtek Dzięgielewski, manager ds. rozwoju biznesu car2go Europe GmbH.

Według przedstawionych przez niego planów na początek w stolicy pojawiłoby się 350 samochodów na wynajem marki Smart w wersji dwuosobowej, napędzanych silnikami spalinowymi. Dostępne one byłyby wprost z ulicy bez stałych stacji bazowych (system free floating).

Jak dodał Dzięgielewski, firma prowadzi rozmowy także z innymi polskimi miastami, m.in. z Wrocławiem i Łodzią.

d15ddvu

Firma car2go to największy na świecie operator krótkoterminowych wypożyczalni miejskich samochodów. Należy do niemieckiego koncernu Daimler AG, producenta samochodów Mercedes-Benz i Smart. System obecnie funkcjonuje w 30 miastach w Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Do tej pory z usługi, która działa od 2009 r. skorzystało na całym świecie ponad 1 mln osób. Do ich dyspozycji jest 12,5 tysięcy dwumiejscowych smartów.

Wypożyczalnia niewielkich aut działa podobnie do znanych w naszym kraju miejskich wypożyczalni rowerów. Wystarczy zarejestrować się w programie, za pomocą specjalnej aplikacji zlokalizować najbliższy samochód i otworzyć go przy użyciu otrzymanej wcześniej karty. Później można zostawić pojazd niemal w dowolnym miejscu. Opłata za wynajem naliczana jest minutowo. Na razie nie są znane ceny usługi car2go na polskim rynku. W europejskich miastach wynosi ona około 30 eurocentów za minutę i 14,9 euro za godzinę użytkowania.

Igor Krajnow, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie poinformował PAP, że jest duże zainteresowanie uruchomieniem usługi carsharingu w stolicy - w ciągu roku odnotowano kilkanaście zapytań ze strony firm zainteresowanych tą usługą.

"Zainteresowanie wdrożeniem usług w Warszawie wykazało kilkanaście firm, w związku z tym trwają uzgodnienia zmierzające do wyłonienia jednego lub więcej operatorów w sposób transparentny" - zaznaczył.

d15ddvu

Według niego obecnie trwają uzgodnienia zmierzające do ustalenia kryteriów i przygotowania niezbędnych procedur. W pierwszym kwartale przyszłego roku nastąpi ogłoszenie postępowania, by usługi mogły ruszyć jeszcze w tym samym roku.

Jak podkreślił rzecznik ZTK, większość rozwiniętych miast na świecie zauważyło, że dostępność usług carsharingu powiększa możliwość alternatywnych dla własnego samochodu sposobów poruszania się po mieście (obok komunikacji miejskiej, rowerów i taksówek) i przyczynia się do zmniejszenia ogólnego wskaźnika motoryzacji, czyli ilości samochodów w stosunku do liczby mieszkańców. Miasta zatem na rozmaite sposoby zachęcają do korzystania z carsharingu i wspierają operatorów, którzy spełniają kryteria przez nie ustanowione.

W ocenie przedstawiciela ZTK pojazdy działające w tym systemie, jeśli mają spełnić swoje podstawowe zadanie, czyli skłonić mieszkańców do zamiany prywatnych samochodów na współdzielone, nie mogą znacznie odbiegać od samochodów, do których kierowcy się zdążyli przyzwyczaić. Dlatego raczej powinny to być auta spalinowe, a nie elektryczne.

d15ddvu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15ddvu
Więcej tematów