Niska jakość publicznego transportu i fascynacja motoryzacją sprawiły, że Polacy kupują samochody na potęgę. Liczba aut w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców jest u nas zbliżona do takich wskaźników w krajach Europy Zachodniej, niestety jeździmy zupełnie innymi pojazdami. Co wybierają nasi rodacy?
Zasobność portfela przeciętnego Polaka nie pozawala na zakup nowego samochodu wprost z salonu. Pozostaje więc oferta rynku wtórnego. Tu wachlarz modeli jest niezwykle szeroki, ale zły wybór może mieć fatalne następstwa. Wśród aut nie starszych niż cztery lata odsetek egzemplarzy, w których występują usterki, wynosi zwykle kilka procent, a pomiędzy poszczególnymi modelami nie ma wielkich różnic. W przypadku pojazdów 6-10-letnich są one znaczne, a awaryjność w zależności od modelu może wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu procent. Którym markom i modelom ufają Polacy?
Stawiamy na niemiecką myśl motoryzacyjną - tak wynika z analizy dziesięciu lat działania serwisu otomoto.pl, w którym zamieszczane są ogłoszenia dotyczące używanych aut. Aleksandra Kubicka z serwisu zaznacza, że pierwsze miejsca w rankingu zajmują samochody z grupy Volkswagen. Liderem jest Golf, o którego codziennie pyta 57 tysięcy użytkowników. Na kolejnych miejscach rankingu dziesięciolecia jest VW Passat, Audi A4, Opel Astra, Audi A6, Skoda Octavia i VW Polo. Dopiero na ósmym miejscu znajduje się amerykańsko-niemiecki Ford Focus, w którym znaleźć można silniki Diesla autorstwa francuskiego koncernu PSA. Dziesiątkę zamyka Audi A3 i Mercedes klasy E.
Na przestrzeni lat zmieniło się podejście Polaków do silników. Jeszcze niedawno królowały napędy wysokoprężne. Jednak z czasem ceny benzyny i oleju napędowego zrównały się. Zwiększyła się zaś efektywność silników benzynowych. W związku z tym wiosną 2013 roku użytkownicy częściej zaczęli poszukiwać aut z takimi jednostkami napędowymi niż z dieslowskimi. Trend ten wiąże się również z wymuszoną przepisami tendencją do coraz większego komplikowania silników Diesla. Obecnie są one niezwykle sprawne, ale kosztem trwałości, co sprawia, że rzeczywiste profity z posiadania takiego napędu czerpie jedynie pierwszy właściciel - o ile bardzo dużo jeździ.
Najczęściej poszukiwane auta:
- VW Golf
- VW Passat
- Audi A4
- Opel Astra
- Audi A6
- Skoda Octavia
- VW Polo
- Ford Focus
- Audi A3
- Mercedes E Klasa
Auta najczęściej wystawiane na sprzedaż:
- VW Golf
- VW Passat
- Opel Astra
- Audi A4
- Ford Focus
- Opel Vectra
- Ford Mondeo
- Opel Corsa
- Skoda Octavia
- Renault Megane
tb, moto.wp.pl