Trwa ładowanie...
d1n2y5p

Unia Europejska łagodzi sankcje, by wesprzeć syryjską opozycję

d1n2y5p
d1n2y5p

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE złagodzili embargo na import ropy z Syrii, by umożliwić jej zakup od opozycji. Kraje unijne po konsultacji z opozycją będą też mogły sprzedawać sprzęt i technologie dla sektora paliwowego w Syrii.

"Rada (UE) złagodziła dziś pewne sankcje wobec Syrii, włącznie z embargiem na ropę, by pomóc ludności cywilnej i wesprzeć opozycję w tym kraju" - czytamy w oświadczeniu ministrów, którzy spotkali się w Luksemburgu.

W oświadczeniu dodano, że państwa UE będą mogły importować ropę i paliwa, eksportować sprzęt i technologie dla sektora paliwowego, jak również inwestować w tę gałąź przemysłu w Syrii. Przed zatwierdzeniem takich transakcji odpowiednie władze w krajach UE będą musiały skonsultować się z opozycyjną Syryjską Koalicją Narodową, by zapewnić przestrzeganie sankcji wobec przedstawicieli reżimu Baszara al-Asada.

Odnosząc się do złagodzenia sankcji, komisarz UE ds. pomocy humanitarnej Kristalina Georgiewa powiedziała agencji Reutera, że mile widziane są wszelkie inicjatywy, które mogą wesprzeć obywateli syryjskich w tym trwającym od dwóch lat kryzysie.

d1n2y5p

- Dla nas ważne jest wysłanie sygnału, że jesteśmy otwarci na pomoc (...) w każdy możliwy sposób, włącznie z finansowym wsparciem (opozycji) - powiedział dziennikarzom w Luksemburgu brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague.

Wątpliwości budzą jednak możliwości eksportowania ropy przez opozycję ze względu na trwający konflikt, zniszczoną infrastrukturę i możliwe utrudnienia ze strony reżimu. Reuters cytował wysokiej rangi przedstawiciela sił opozycyjnych, który stwierdził, że pomimo złagodzenia embarga syryjska opozycja nie będzie w stanie eksportować ropy wcześniej niż co najmniej za miesiąc.

- Bez tymczasowego rządu niczego nie można teraz zrobić - powiedział Osama al-Kadi, dyrektor generalny grupy zadaniowej ds. gospodarczych opozycyjnej koalicji. Dodał, że propozycja na temat tymczasowego rządu będzie przedstawiona koalicji pod koniec miesiąca. - Potem podpiszemy umowy z krajami sąsiednimi na zakup naszej ropy, na przykład z Turcją - zaznaczył. Na razie - pisze Reuters - koalicja nie ma kontroli nad ropą, która już jest wywożona ciężarówkami z północno-wschodniej części kraju.

UE nałożyła na Syrię sankcje w postaci zakazu importu ropy i paliw we wrześniu 2011 r. w związku z brutalnym tłumieniem antyrządowych protestów przez reżim Asada. Szacuje się, że w Syrii zginęło już ok. 70 tysięcy ludzi.

d1n2y5p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n2y5p
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj