Trwa ładowanie...
daaaox4
bezpieczeństwo
13 stycznia 2009, 20:36

Tylko 77% kierowców zapina pasy

daaaox4
daaaox4

Tylko 77 proc. polskich kierowców zapina w samochodach pasy bezpieczeństwa - podała w czwartek europejska organizacja ETSC, promująca bezpieczeństwo na drogach. Jej zdaniem, gdyby ten obowiązek był przestrzegany przez wszystkich, liczbę ofiar śmiertelnych wypadków można by w Polsce ograniczyć o ponad 22 proc.

Polska należy do krajów UE, gdzie obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa jest najczęściej łamany - z danych ETSC wynika, że nie podporządkowuje mu się ok. 23 proc. kierowców. Co prawda gorzej jest w Belgii, Czechach, Estonii, Grecji, Hiszpanii, Litwie, Węgrzech i Włoszech, ale wzorem powinny być Francja, Niemcy i Malta, gdzie pasy zapinają prawie wszyscy kierowcy (96-97 proc.). Dzięki temu w tych krajach - przekonuje ETSC - śmiertelność w wypadkach jest o połowę niższa.

Ogółem ETSC szacuje, że co roku w UE 11,5 tys. osób ratuje swe życie, zapinając pasy bezpieczeństwa w samochodach. Gdyby robiło to więcej kierowców (prawie idealne założenie 99 proc.), śmiertelnych ofiar wypadków byłoby 2,4 tys. mniej.

Według statystyk ETSC, w Polsce w roku 2005 zginęło na drogach blisko 4 tys. osób, na drogach całej UE (bez Rumunii i Bułgarii) - 41 tys.

Michał Kot (PAP)

daaaox4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
daaaox4
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj