Trwa ładowanie...
dub8hx3

Toyota Land Cruiser 150: legenda po licznych zmianach

Share
Toyota Land Cruiser 150: legenda po licznych zmianach
Źródło: zdjęcie producenta
dub8hx3

W 2014 r. Toyota Land Cruiser 150 otrzymała wiele modyfikacji wizualnych i technicznych. Mają one umocnić jej pozycję w segmencie luksusowych pojazdów terenowych.

Model ma ponad 60-letnią historię i dzięki wysokiej trwałości oraz dużej dzielności w terenie wyrobił sobie reputację jednego z najtwardszych samochodów 4x4 na świecie. Od momentu debiutu w 1951 r. jego kolejne generacje zdobyły ponad 6 mln klientów. O wyjątkowości Land Cruisera decyduje jego trwała konstrukcja z podwoziem na ramie oraz szereg systemów dodatkowych, oferujących kierowcy pomoc zarówno na drodze, jak i w trudnym terenie. W 2014 r. debiutuje zmodernizowana wersja tego pojazdu.

Wymiary zewnętrzne pozostały niemal bez zmian - przy długości 4 780 mm są one o 20 mm większe od dotychczasowego modelu. Mimo nowego przodu nie zmienił się kąt natarcia, nadal wynoszący 32 stopnie. Na tym samym poziomie pozostały również inne parametry terenowe - kąt rampowy 22 stopnie, kąt zejścia 25 stopni, przechył boczny 42 stopnie, zdolność pokonywania wzniesień o nachyleniu 42 stopni oraz głębokość brodzenia 70 cm. Zmodyfikowany przód posiada wyżej poprowadzoną linię maski, nowe reflektory ze światłami LED i oznaczeniami oraz grill, które zostały zintegrowane w bardziej masywną strukturę. Pionowe poprzeczki grilla przechodzą bezpośrednio w górną część nowego zderzaka.

Z tyłu zmieniono wygląd świateł. Na drzwiach pojawiło się także większe, chromowane wykończenie wokół tablicy rejestracyjnej. Land Cruiser otrzymał nowe wzory 17- i 18-calowych felg aluminiowych oraz nowe kolory nadwozia - odcień czarnego, ciemnozielonego, ciemnoniebieskiego i brązowego. We wnętrzu znajdziemy szereg udogodnień - nowy panel górny konsoli centralnej, panel obsługi funkcji terenowych, zestaw zegarów z 4,2-calowym wyświetlaczem centralnym, poprawiony projekt trzeciego rzędu siedzeń, nowe materiały wykończeniowe (m. in. lakier fortepianowy, aluminium, drewno) i nowe możliwości kolorystyki kabiny.

dub8hx3

Uzupełnieniem ramowej konstrukcji podwozia są liczne systemy terenowe. Modernizacji poddano elementy zawieszenia z zestawem stabilizatorów o zmiennej sztywności, dzięki czemu wzrosły możliwości w terenie i stabilność na drodze. Pozwalają one na duży wykrzyż kół w trudnych warunkach. Podobnie jak do tej pory dostępne jest także aktywne zawieszenie z trzema trybami pracy - normalnym, komfortowym i sportowym. Dodatkowo tylne zawieszenie ma regulowaną wysokość i system auto-poziomowania.

Odmrażacze do szyb i zamków w niskich cenach na Allegro. Sprawdź oferty!

 (fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Stały napęd na 4 koła obejmuje centralny mechanizm różnicowy typu LSD, który automatycznie rozdziela moment obrotowy na przednią i tylną oś w proporcji od 50/50 do ok. 30/70 w zależności od warunków. Dostępne są również centralna i tylna blokada mechanizmu różnicowego. Do elementów podnoszących możliwości terenowe Land Cruisera należy zaliczyć także system A-TRC (rozdzielający moment obrotowy na poszczególne koła), Multi Terrain Select (5 trybów jazdy w zależności od podłoża), Crawl Control (automatyczne utrzymywanie prędkości jazdy) oraz Multi Terrain Monitor (zestaw kamer zewnętrznych wokół samochodu).

dub8hx3

Pod maską Land Cruisera 150 może pracować 4-litrowy silnik benzynowy V6 (282 KM, 385 Nm) oraz 3-litrowy Diesel (190 KM, 420 Nm), który można zamówić z modułem PowerBoost, powiększającym moc do 225 KM a moment obrotowy do 500 Nm. Wersja benzynowa występuje z automatyczną, 5-stopniową skrzynią biegów, zaś wysokoprężna z manualną, 6-biegową lub automatyczną, 5-stopniową.

 (fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Auto wyposażono w wiele technologii podnoszących bezpieczeństwo czynne i bierne. Należą do nich m. in. system ochrony przedzderzeniowej Pre-Crash, aktywny tempomat, funkcja monitorowania martwego pola w lusterkach, system ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu oraz system ostrzegania o ruchu poprzecznym z tyłu pojazdu, który za pomocą tylnej kamery ułatwia wyjazd z prostopadłego miejsca parkingowego, ostrzegając o przejeżdżających samochodach.

Na polskim rynku pojawiły się także nowe wersje wyposażeniowe. Trzy odmiany bazowe to Prado, Premium oraz Executive, które można dodatkowo personalizować dwunastoma pakietami wyposażenia dodatkowego. Wprowadzono również wersję specjalną Invincible. Ceny pojazdu rozpoczynają się od 189 000 zł (wersja 3-drzwiowa) i 199 000 zł (wersja 5-drzwiowa.). Model oferowany jest w wersji z homologacją ciężarową, umożliwiającą odliczenie podatku VAT.

Źródło: Toyota

ll/moto.wp.pl

Odmrażacze do szyb i zamków w niskich cenach na Allegro. Sprawdź oferty!

dub8hx3

Podziel się opinią

Share
dub8hx3
dub8hx3
Więcej tematów