Test opon zimowych ADAC 2016
185/65 R 15 T
Jak jednak wybrać najlepsze ogumienie? Produkty można porównać samodzielnie dzięki systemowi nalepek informacyjnych. Nie dowiemy się z nich jednak niczego na temat zachowania danego modelu na śniegu, więc szczególnie w przypadku opon zimowych warto sięgnąć po wyniki testów. Jednym z najważniejszych w Europie jest ten przeprowadzany przez niemiecki automobilklub.
Zimowe ogumienie bezsprzecznie poprawia bezpieczeństwo i komfort jazdy po śniegu i lodzie. W zdecydowanej większości kraju jeszcze nie czas na wizytę w zakładzie wulkanizacyjnym. Jeżeli jednak twój stary komplet "zimówek" jest już wiekowy, a bieżnik stopniał poniżej trzech milimetrów, lepiej pomyśleć o nowym komplecie. Tuż przed szczytem sezonu można jeszcze znaleźć dobre okazje. Jak jednak wybrać najlepsze ogumienie? Produkty można porównać samodzielnie dzięki systemowi nalepek informacyjnych. Nie dowiemy się z nich jednak niczego na temat zachowania danego modelu na śniegu, więc szczególnie w przypadku opon zimowych warto sięgnąć po wyniki testów. Jednym z najważniejszych w Europie jest ten przeprowadzany przez niemiecki automobilklub.
ADAC ocenia opony w poszczególnych kategoriach i ogólnie. Za możliwości ogumienia przyznawane są noty o wartości liczbowej - im niższa, tym lepiej. Przyznawane są również ogólne noty słowne: "bardzo dobra" (odpowiednik szkolnej piątki), "dobra" (czwórka), "zadowalająca" (trójka), "wystarczająca" (dwójka) oraz "niewystarczająca" (jedynka). Na kolejnych slajdach prezentujemy wyniki testu.
185/65 R16 T - niewystarczające
Firestone Winterhawk 3 - łączna nota: 4,6
Suchy asfalt: 2,3
Mokry asfalt: 4,6
Śnieg: 2,8
Lód: 2,6
Hałas: 3,0
Zużycie paliwa: 1,8
Nośność: 2,0
Cena: 170 zł
Kleber Krisalp HP2 - łączna nota: 4,6
Suchy asfalt: 2,2
Mokry asfalt: 4,6
Śnieg: 2,3
Lód: 2,7
Hałas: 4,4
Zużycie paliwa: 2,0
Nośność: 1,5
Cena: 180 zł