4. Wyłączaj (silnik i klimę)
Wyłączaj silnik, jeśli przewidujesz, że zatrzymanie potrwa dłużej niż 30-60 sekund. Praca silnika podczas postoju, to strata energii i pieniędzy. W tym zakresie kierowców wspierają producenci samochodów, montując coraz częściej w autach system Start & Stop, który automatycznie wyłącza silnik podczas zatrzymania i uruchamia, gdy kierowca naciśnie pedał sprzęgła lub gazu.
Dodatkowo, każdy działający odbiornik prądu wpływa na zwiększenie zużycia paliwa, dlatego warto wyłączać zbędne urządzenia. Należy do nich klimatyzacja, która podnosi średnie spalanie o ok. 0,5-1 litra na 100 km. Jej sprawę zostawiamy rozsądkowi kierowców. Klimatyzacja jest nieekonomiczna, ale w gorące dni niezbędna. Poprawia bezpieczeństwo aktywne, gdyż poprawia komfort jazdy. Należy korzystać z niej rozsądnie, przy niewielkich prędkościach alternatywę może stanowić uchylone okno.
Dość powszechna teoria, która mówi, że w celu zmniejszenia spalania należy wyłączyć światła jest w naszym kraju nierealna, z powodu obowiązku jazdy na światłach przez cały rok. Alternatywą są światła do jazdy dziennej, wykonane w technologii LED, które zużywają znacznie mniej energii elektrycznej niż standardowe żarówki.