Trwa ładowanie...

Tak będzie wyglądał nowy test na prawo jazdy

Share
Tak będzie wyglądał nowy test na prawo jazdy
Źródło: SPH Credo
d4ceza0

Od wielu lat egzamin teoretyczny na prawo jazdy jest raczej formalnością. Jednak już wkrótce się to zmieni. Od 11 lutego 2012 roku wchodzą w życie nowe przepisy, które znacznie zmieniają formę tego testu. Na końcu tego artykułu znajdziecie link do symulacji nowego egzaminu.

Dzisiaj wystarczy nauczyć się na pamięć nieco ponad 400 dość schematycznych pytań, a na egzaminie zdający ma aż 25 minut, aby odpowiedzieć na 18 z nich. Od lat głównym zarzutem dla takiej formy egzaminowania jest fakt, że kierowca na drodze ma znacznie mniej czasu na podjęcie prawidłowej decyzji. Aby zmusić zdającego do szybszego analizowania sytuacji na drodze od przyszłego roku będzie on miał dużo mniej czasu na odpowiedź. Również sama forma pytań się zmieni.

Egzamin nadal będzie trwał 25 min, ale tym razem będą łącznie 32 pytania. 20 z nich będzie podstawowych, a 12 pozostałych - dostosowanych do konkretnej kategorii prawa jazdy. Pytania "podstawowe" będą ograniczone czasowo i egzaminowany będzie miał jedynie 10 sekund na udzielenie odpowiedzi. W 12 z nich znajdą się filmy prezentujące konkretną sytuację na drodze. Tym razem wszystkie pytania będą posiadały tylko jedną poprawną odpowiedź - 20 pierwszych to pytania na które można udzielić odpowiedzi "tak" lub "nie", natomiast w pozostałych trzeba będzie wybrać jedno z 3 rozwiązań.

(fot. SPH Credo)
Źródło: (fot. SPH Credo)

Kolejną nowością ma być waga pytań. W zależności od tego, jak ważny jest poruszony problem za odpowiedz będzie można uzyskać od 1 do nawet 3 punktów. Do zaliczenia trzeba będzie zdobyć 68 z 74 możliwych punktów, czyli przekroczyć 91 proc. Raz udzielona odpowiedź nie będzie mogła być zmieniona.

d4ceza0

Nowa baza będzie zawierać aż 1200 pytań. Co prawda będą one znane, ale tak duża liczba ma spowodować, że uczenie się ich na pamięć będzie nieopłacalne. Dużo szybszą metodą ma być faktycznie zapoznanie się z kodeksem drogowym i wyuczenie się odruchów niezbędnych przyszłemu kierowcy.

Ekspresowa forma testu ma upodobnić go do rozwiązywania problemów podczas rzeczywistej jazdy samochodem. Oznacza to, że będzie dużo trudniej, niż do tej pory. 10 sekund nie pozwoli na spokojne przeanalizowanie sytuacji na drodze, a odpowiedzi będą musiały być udzielane niemal odruchowo. W przypadku pytań za 3 punkty będzie można udzielić maksymalnie 2 błędnych odpowiedzi.

(fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Źródło: (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Specjaliści już szacują, że po wprowadzeniu nowej formy testów 30-40 proc. osób nie zda egzaminu teoretycznego (obecnie jest to około 10 proc.). Choć faktycznie, aktualny egzamin teoretyczny jest wyjątkowo łatwy, celem urzędników nie powinny być kolejne zmiany w formie egzaminu, a poprawienie jego zdawalności, dzięki lepszemu szkoleniu. Niestety, najprostsze metody na ogół są mało skuteczne.

Pod poniższym linkiem znajdziecie przykładowy test, który prezentuje jak będzie wyglądać nowa forma egzaminowania. Teraz już nie będzie tak łatwo. Sprawdź, czy zdasz...

d4ceza0

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ceza0
d4ceza0
Więcej tematów