Trwa ładowanie...

Sztuczna inteligencja Nvidii zostanie wykorzystana w toyotach

Komputery Drive PX firmy Nvidia zostaną wykorzystane w autonomicznych toyotach. Spółki nawiązały partnerstwo, które ma przyspieszyć rozwój takich pojazdów i doprowadzić do wprowadzenia ich do sprzedaży w ciągu kilku lat.

Sztuczna inteligencja Nvidii zostanie wykorzystana w toyotachŹródło: Materiały prasowe
d436xbb
d436xbb

Nvidia zyskała sławę jako projektant procesorów dla kart graficznych wykorzystywanych w komputerach do gier, ale w ostatnich latach firma wchodzi coraz mocniej na rynek motoryzacyjny z platformami sztucznej inteligencji. Efektem rozwoju tej gałęzi amerykańskiej firmy są komputery z serii Drive PX, które wykorzystują algorytmy SI dla autonomicznych samochodów.

Układ tego rodzaju jest wykorzystywany przez Teslę, która już teraz oferuje sprzęt, jaki w przyszłości pozwoli na w pełni autonomiczną jazdę - będzie wystarczało zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania, żeby również starsze samochody otrzymały nowe możliwości. Technologia sztucznej inteligencji umożliwia samochodowi obserwację i rozumienie otoczenia oraz wspomaga jego właściwe reakcje, dzięki którym auto może się bezpiecznie poruszać bez udziału kierowcy.

Teraz komputery Drive PX będzie wykorzystywać też Toyota, która również pracuje nad autonomicznymi pojazdami. Za prace japońskiej firmy nad takimi samochodami odpowiada powołana w 2016 roku spółka badawcza Toyota Research Institute, która ściśle współpracuje z renomowanymi uczelniami w USA, w tym z Massachusetts Institute of Technology (MIT) oraz z Uniwersytetem Stanforda. Toyota równolegle prowadzi badania w dwóch kierunkach – w dziedzinie w pełni autonomicznych samochodów oraz częściowo autonomicznych systemów wspomagających kierowców w bezpiecznej jeździe.

Japoński koncern przeznaczył na rozwój Toyota Research Institute miliard dolarów w ciągu 5 lat. Prezesem firmy badawczej TRI, a także głównym doradcą technicznym Toyoty jest dr Gill Pratt, specjalista w dziedzinie robotyki i sztucznej inteligencji oraz były wykładowca MIT.

d436xbb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d436xbb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj