Trwa ładowanie...

Straż Graniczna zmierzy prędkość

Straż Graniczna zmierzy prędkośćŹródło: PAP
di1ggfm
di1ggfm

Wszystko wskazuje na to, że jeszcze przed wyborami rząd przygotuje niemiłą niespodziankę dla kierowców. Jak donosi serwis internetowy GazetaPrawna.pl, już wkrótce Straż Graniczna dostanie więcej uprawnień do wlepiania mandatów.

(fot. PAP/Lech Muszyński)
Źródło: (fot. PAP/Lech Muszyński)

Jak ustalili dziennikarze Gazety Prawnej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało rozporządzenie, które znacznie wydłuża katalog czynów, za jakie SG będzie mogła karać mandatami. Najbardziej uciążliwe i niezrozumiałe zmiany dotyczą kontroli kierowców. Strażnik będzie mógł teraz wlepić mandat nie tylko za prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy, ale przede wszystkim funkcjonariusze w zielonych mundurach będą mogli łapać kierowców, którzy przekroczą prędkość.

Jakby tego było mało, po zmianach funkcjonariusze SG będą mogli również karać kierowców, którzy w strefach ruchu będą prowadzili pojazd bez zapalonych świateł. Ukarani przez Straż Graniczną zostaną także kierowcy, niestosujący się do znaku lub sygnału drogowego, a także ci, którzy nie będą wykonywać poleceń osoby kierującej ruchem (policjanta, strażaka). Na mandat od strażnika granicznego narażą się także osoby, które na wezwanie odpowiedniej służby nie zatrzymają pojazdu do kontroli.

di1ggfm
(fot. PAP/Lech Muszyński)
Źródło: (fot. PAP/Lech Muszyński)

Również niedawno, dodatkowe uprawnienia do kontroli kierowców aut osobowych otrzymała Inspekcja Transportu Drogowego. Jej funkcjonariusze dołączyli w ten sposób do już aktywnie działających strażników miejskich i gminnych oraz policjantów. Nie powinniśmy być również zdziwieni, jeżeli lizak wyciągnie strażnik leśny lub żandarm wojskowy.

Jak się zachować podczas kontroli?

- Przede wszystkim zatrzymaj auto w miejscu wskazanym przez funkcjonariusza. Nie wysiadaj z pojazdu. Możesz uchylić okno i poczekać aż podejdzie policjant.
- Jeśli funkcjonariusz o to nie poprosi, to nie wysiadaj z samochodu.
- Policjant powinien się przedstawić, podając nie tylko stopień, imię i nazwisko, ale również jednostkę w jakiej służy. Funkcjonariusz powinien podać również powód kontroli.
- Mimo, że policjant Cię o tym poinformuje, to warto mieć przygotowane prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz ważną polisę OC. Funkcjonariusz ma prawo poprosić o inny dokument tożsamości ze zdjęciem - dowód osobisty i paszport.
- Jeśli jesteś świadomy popełnienia wykroczenia, przyznaj się do tego - nie ma co się kłócić, a skrucha zadziała tylko na twoją korzyść.
- Jeżeli nie masz do tej pory punktów karnych, to zatrzymanie może skończyć się pouczeniem.
- Jeżeli kwota mandatu jest zbyt wysoka albo uważasz, że policjant nie ma racji, zawsze możesz odmówić przyjęcia mandatu. Wówczas sprawa trafi do rozpatrzenia przez sąd.

WP: Lopez

mw/mw

di1ggfm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
di1ggfm
Więcej tematów