Trwa ładowanie...
straż graniczna
Jakub Tujaka
15 grudnia 2017, 15:30

Straż graniczna od miesiąca może zabierać dowody rejestracyjne. Poznaliśmy statystyki

Kierowcy zatrzymani przez straż graniczną nie spodziewają się, że mogą stracić dowód rejestracyjny. Nowe prawo działa od miesiąca i wiemy, ile osób straciło dokument za zły stan techniczny auta.

Straż graniczna od miesiąca może zabierać dowody rejestracyjne. Poznaliśmy statystykiŹródło: WP.PL
d3dlzzx
d3dlzzx

Nowe uprawnienia straży granicznej przyznało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji 12 listopada 2017 roku. Chodzi o możliwość zatrzymywania dowodu rejestracyjnego, jeśli kontrolowane auto okaże się niesprawne. Funkcjonariusz, który zatrzyma dokument, wystawi pokwitowanie, identyczne jak to, które daje policjant.

Do 13 grudnia 2017 straż graniczna zatrzymała 110 dowodów rejestracyjnych. Dla porównania, w całym 2016 r. stwierdzono aż 4250 przypadków uzasadniających zatrzymanie dokumentów do używania pojazdu. Zanim nowe przepisy weszły w życie, pogranicznicy wzywali policjantów, przez co czas kontroli się wydłużał i konieczne było angażowanie innej służby. Przyznanie uprawnienia umożliwiło szybsze zakończenie kontroli.

Co może straż graniczna?

Nie wszyscy wiedzą, że straż graniczna to służba działająca na terenie całego kraju. Funkcjonariusze sprawdzają dokumenty pojazdu i pasażerów, a także mogą przeszukać auto. Mogą też nakładać mandaty za przekroczenie prędkości, a także sprawdzić elementy stanu technicznego pojazdu i odebrać kierowcy dowód rejestracyjny.

Ich działania mają na celu przede wszystkim kontrolowanie legalności pobytu i zatrudnienia w naszym kraju.

d3dlzzx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dlzzx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj