Straż graniczna od miesiąca może zabierać dowody rejestracyjne. Poznaliśmy statystyki

Kierowcy zatrzymani przez straż graniczną nie spodziewają się, że mogą stracić dowód rejestracyjny. Nowe prawo działa od miesiąca i wiemy, ile osób straciło dokument za zły stan techniczny auta.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Straż graniczna otrzymała możliwość zatrzymywania dowodów rejestracyjnych
Straż graniczna otrzymała możliwość zatrzymywania dowodów rejestracyjnych (WP.PL)
WP

Nowe uprawnienia straży granicznej przyznało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji 12 listopada 2017 roku. Chodzi o możliwość zatrzymywania dowodu rejestracyjnego, jeśli kontrolowane auto okaże się niesprawne. Funkcjonariusz, który zatrzyma dokument, wystawi pokwitowanie, identyczne jak to, które daje policjant.

Do 13 grudnia 2017 straż graniczna zatrzymała 110 dowodów rejestracyjnych. Dla porównania, w całym 2016 r. stwierdzono aż 4250 przypadków uzasadniających zatrzymanie dokumentów do używania pojazdu. Zanim nowe przepisy weszły w życie, pogranicznicy wzywali policjantów, przez co czas kontroli się wydłużał i konieczne było angażowanie innej służby. Przyznanie uprawnienia umożliwiło szybsze zakończenie kontroli.

Co może straż graniczna?

WP

Nie wszyscy wiedzą, że straż graniczna to służba działająca na terenie całego kraju. Funkcjonariusze sprawdzają dokumenty pojazdu i pasażerów, a także mogą przeszukać auto. Mogą też nakładać mandaty za przekroczenie prędkości, a także sprawdzić elementy stanu technicznego pojazdu i odebrać kierowcy dowód rejestracyjny.

Ich działania mają na celu przede wszystkim kontrolowanie legalności pobytu i zatrudnienia w naszym kraju.

Polub WP Moto
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP