Zbliżający się Dzień Bezpiecznego Kierowcy, obchodzony 25 lipca, powinien skłaniać do refleksji nad tym, czy jako kierowcy troszczymy się o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Odpowiedzialne zachowanie na drodze to nie tylko przestrzeganie znaków drogowych, ale także niewsiadanie za kółko po spożyciu alkoholu. W respektowaniu tej zasady może pomóc bezpłatna aplikacja na telefon „Sprawdź promile”.
Latem, podczas gorących dni i ciepłych wieczorów, napoje alkoholowe często towarzyszą wypoczywającym na wakacjach. Niestety ten sposób relaksowania się jest popularny również wśród niektórych kierowców. Większość przyłapanych przez policję osób prowadzących przy zbyt dużej zawartości alkoholu w organizmie stanowią nie ci, którzy wsiadają za kółko tuż po wypiciu drinka, ale korzystający z auta po rozrywkowym wieczorze. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że alkohol w organizmie potrafi rozkładać się naprawdę długo, co przekłada się na wielogodzinne utrzymywanie się promili we krwi.
Od początku lipca żaden kierowca we Francji nie może zasłaniać się brakiem wiedzy na temat poziomu alkoholu w organizmie, gdyż przenośny alkomat jest obowiązkowym wyposażeniem każdego samochodu poruszającego się po tamtejszych drogach. W Polsce nie ma takiego wymogu, mimo że dopuszczalny poziom promili we krwi to zaledwie 0,2 (dla porównania – we Francji 0,5, zaś w wielkiej Brytanii 0,8 promila). W takiej sytuacji przydatna może okazać się odpowiednia aplikacja w telefonie.
- Oprogramowanie „Sprawdź promile” podpowie, jak długo powinniśmy odczekać po konsumpcji alkoholu, aby móc bezpiecznie prowadzić. Jest bardzo prosta w obsłudze, a ponadto możemy mieć ją zawsze przy sobie – mówi Katarzyna Radecka, kierownik ds. programów zrównoważonego rozwoju Kompanii Piwowarskiej.
Jak to działa? Po wprowadzeniu danych - płeć, wiek, waga, ilość wypitego alkoholu i czas zakończenia picia - aplikacja poda szacunkową liczbę promili alkoholu w naszym organizmie. Jest ona obliczana za pomocą tzw. wzoru Widmarka - algorytmu krzywej alkoholowej, udostępnionego przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wyliczy także orientacyjny czas, po którym możemy bezpiecznie usiąść za kierownicą samochodu. należy jednak pamiętać, że uzyskane w ten sposób informacje są dla kierowcy tylko podpowiedzią, nie zaś wyrocznią. Konsekwencje ścisłego zawierzenia programowi mogą okazać się tragiczne.
Bezpłatna aplikacja "Sprawdź promile" jest dostępna na różne modele telefonów, w tym Androidy i telefony obsługujące aplikację Java, a wkrótce także iPhony. Można ją pobrać na swój telefon poprzez odczytanie QR kodu na stronie www.abcalkoholu.pl lub z Google Play (dotyczy Androidów).
ml/