Skoda Rapid po liftingu ze zmienionym wyglądem i nowymi silnikami
Skoda Rapid, czyli mniejszy kompakt czeskiej marki, jest na rynku od końca 2012 roku. Przyszedł więc czas na odświeżenie tego modelu i to obu jego wersji – liftbacka i hatchbacka (sprzedawanego pod nazwą Spaceback). Oprócz zmian w wyglądzie przygotowano szereg innowacji technologicznych i dwie wersje silnika 1,0 TSI.
Model pozycjonowany pomiędzy Fabią i Octavią jest trochę starczy technologicznie, ale dzięki temu może być zdecydowanie tańszą alternatywą dla większej siostry. Początkowo Rapid trafił do sprzedaży jako liftback, który wyglądał jak nieco mniejsza Octavia. Jak tłumaczył w rozmowie z Wirtualną Polską Jozef Kaban, główny stylista Skody przechodzący właśnie do BMW, teraz Rapid ma już ustaloną pozycję na rynku, dlatego oba modele po liftingu mają wyglądać inaczej. To oznacza, że mniejszy z nich nie otrzymał np. dzielonych przednich świateł, jak to ma miejsce w Octavii po zmianach.
Zatem w przypadku Rapida zmiany w wyglądzie są mniej rewolucyjne, ale objęły między innymi przednie i tylne światła. Jeśli chodzi o oświetlenie to pojawiła się też nowa opcja na liście wyposażenia. Reflektory biksenonowe otrzymały funkcję automatycznego ograniczenia strumienia światła, gdy może on oślepiać innych kierowców.
Lifting stylistyczny objął nie tylko takie elementy nadwozia jak zderzaki czy przedłużona tylna szyba w wersji Spaceback, ale też wnętrze, gdzie na drzwiach pojawiły się nowe elementy ozdobne. Przeprojektowane zostały również nawiewy w kabinie, wskaźniki i panel klimatyzacji.
Jednak najważniejszą nowość będzie można znaleźć pod maską. Jest to turbodoładowana jednostka TSI o pojemności 1,0 l, która będzie dostępna w dwóch wariantach – o mocy 95 lub 110 KM. Ta słabsza zapewnia przyspieszenie do 100 km/h w 11,0 s, natomiast mocniejsza w 9,8 s. Oprócz nowych silników w ofercie pozostaną znane już opcje, czyli 1,4 TSI (125 KM), 1,4 TDI (90 KM) i 1,6 TDI (116 KM).
Najbardziej zaawansowany system multimedialny w zmodyfikowanym Rapidzie będzie oferował hot spot WLAN oraz usługi internetowe, takie jak informacje dotyczące: aktualnych cen paliw na stacjach benzynowych w okolicy, dostępnych miejsc postojowych na wybranych parkingach, bieżących wiadomości, pogody i aktualnego natężenia ruchu na drogach. Dodatkowo dostępne będą dwa porty USB, które pasażerowie tylnej kanapy mogą wykorzystać do ładowania telefonów bądź podłączenia innych urządzeń przenośnych.
Liftingowaną Skodę Rapid w obu wersjach nadwoziowych po raz pierwszy będzie można zobaczyć na początku marca podczas Salonu Samochodowego w Genewie.