Trwa ładowanie...

Samochód zastępczy z autocasco

Samochód zastępczy z autocascoŹródło: PAP/Grzegorz Michałowski
d23kpn5
d23kpn5

Niejednokrotnie zgłaszając szkodę z dobrowolnego ubezpieczenia autocasco, moi klienci miesiącami oczekują na łaskawe wypłacenie im należnego odszkodowania. Nie każdy z nich dysponuje kwotą niezbędną do odebrania samochodu z warsztatu, choć samochód ten niezbędny im jest do wykonywania działalności gospodarczej, dojazdów do pracy, czy w innym celu. Jedynym, na co mogli do tej pory liczyć, były odsetki ustawowe, które zbyt wielkie nie są.

Jeszcze całkiem niedawno nikomu nie mieściło się bowiem w głowie, że w przypadku takim można wynająć na koszt ubezpieczalni pojazd zastępczy. Ubezpieczalnie twierdziły, iż polisa AC nie obejmuje takich kosztów - chyba, że wykupiono stosowną, drogą opcję - a zatem nie ma podstaw do jakichkolwiek żądań w tym przedmiocie. Jak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z lipca 2004 roku, twierdzenia takie były nie do końca uzasadnione. Z orzeczenia tego możemy wysnuć następujące wnioski:

  1. W przypadku, gdy na odszkodowanie oczekuje się ponad 30 dni (umowny termin na wypłatę odszkodowania), w kolejnych dniach można na koszt ubezpieczalni wynająć samochód zastępczy.
  2. Prawo to przysługuje, gdy pojazd jest nam obiektywnie niezbędny, wykażemy koszt takiego najmu oraz niemożność "wyłożenia" naszych własnych pieniędzy na sfinansowanie kosztów naprawy.
  3. Odpowiedzialność ubezpieczalni wynika nie tyle z treści umowy autocasco, co z faktu nienależytego wykonania tej umowy - a więc z art. 471 Kodeksu cywilnego.

Zainteresowanym pragnę wskazać, iż powoływany wyrok Sądu Najwyższego zapadł w dniu 2 lipca 2004 roku (sygnatura: II CK 412/03), a jego teza brzmi: "Za szkodę w postaci poniesionych przez powodów kosztów wynajęcia samochodu zastępczego, spowodowaną wskutek opieszałości strony pozwanej, [tj. ubezpieczyciela, strony umowy AC - przypis autora] strona pozwana ponosi odpowiedzialność na podstawie art. 471 k.c.".

d23kpn5

Aby skutecznie dochodzić zwrotu kosztów takiego najmu, należy zawiadomić ubezpieczalnię, iż zamierzamy nająć samochód klasy porównywalnej (lub niższej) jak auto uszkodzone, a następnie przedłożyć stosowny rachunek. | [

]( http://www.eventum.com.pl/ ) |
| --- | Najem może trwać do chwili faktycznego otrzymania od ubezpieczalni należnego odszkodowania. Trzeba przy tym podkreślić, iż niezbędne jest udowodnienie konieczności posiadania pojazdu.

Ubezpieczalnie całkowicie zignorowały powyższy wyrok i odmawiają wypłaty należnych kwot. Uznały zapewne, że mało kto zna swoje prawa, a z osób które zgłoszą stosowne żądanie i tak dziewięćdziesiąt kilka procent nie wniesie powództwa do sądu. Mam nadzieję, że zakłady ubezpieczeń się przeliczą i pozwów takich będzie nieporównywalnie więcej. Może to nauczy likwidatorów szkód, że formułka: "klient - nasz pan" to nie tylko nic nie znaczący frazes.

Marcin Woźniak, radca prawny z Poznania

tb, moto.wp.pl

d23kpn5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23kpn5
Więcej tematów