Trwa ładowanie...

Samochód pomoże Ci w zaparkowaniu

Samochód pomoże Ci w zaparkowaniuŹródło: Thinkstockphotos
d106jle
d106jle

Niegdyś instruktorzy jazdy zalecali, by podczas cofania poprosić o pomoc pasażera lub przechodnia. Obecna technika sprawia, że nie jest to już potrzebne.

Kiedyś parkowanie było dość uciążliwe, gdyż większość aut nie miała nawet wspomagania kierownicy. Z drugiej strony samochodów było mniej, więc i łatwiej było znaleźć miejsce. Obecnie na parkingach jest coraz ciaśniej więc kierowca musi się nieźle nagimnastykować by umieścić swój pojazd w niewielkiej luce. Na szczęście pomocna okazuje się technika.

W Fordzie Fiesta zamontowano Elektroniczny Układ Wspomagania Kierownicy (EPAS), którego czułość jest uzależniona od prędkości auta. Gdy jest niska to poruszanie kierownicą nie wymaga właściwie żadnego wysiłku. Gdy jedziemy szybciej mniejszy stopień wspomagania umożliwia lepszą kontrolę nad samochodem.

Coraz częściej samochody są wyposażone w asystentów parkowania. Najprostszymi z nich są czujniki, stosowane np. w Mitsubishi Outlanderze w wersji Intense Plus. Są one zamontowane w tylnym zderzaku i działają na zasadzie pomiaru odbitych od przeszkody fal ultradźwiękowych. Informują kierowcę o zbliżającej się przeszkodzie przez sygnał dźwiękowy lub na konsoli podają odległość od niej.

Innym rozwiązaniem jest kamera cofania. Najczęściej po włączeniu biegu wstecznego na ekranie nawigacji pojawia się kolorowy obraz przekazywany przez szerokokątną kamerę. Manewrowanie często ułatwiają specjalne linie nakładane na obraz z kamery.

d106jle

Zaawansowaną technologię użyto w Nissanie Quasqai, w którym kamery pokazują obraz wokół samochodu. Jeszcze dalej poszli konstruktorzy Mercedesa, którzy w A-klasie zamontowali system wyręczający kierowcę. Jeżeli prędkość jest mniejsza niż 30 km/h system zasygnalizuje wolne miejsce literą "P" i strzałką kierunkową na wyświetlaczu. W momencie, gdy kierowca włączy wsteczny bieg i potwierdzi pozycję do zaparkowania asystent wykona manewr samodzielnie.

Źródło: dobocom

/ll

d106jle
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d106jle
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj