Trwa ładowanie...
d1rnx98

S86

Najnowsze informacje
Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
Źródło: Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

S86 to symbol najkrótszej polskiej drogi ekspresowej. Długość trasy S86 wynosi niecałe 7 km. Ponadto S86 jest jednojezdniową drogą, którą w obu kierunkach wiodą trzy pasy.

S86 - opis trasy

Droga S86 leży w tzw. konurbacji górnośląskiej, gdzie łączy Katowice, czyli stolicę województwa śląskiego, z pobliskim Sosnowcem. Sosnowiec jest zresztą uznawany za początek trasy S86 (konkretnie chodzi o węzeł Pogoń), na którą można zjechać z drogi krajowej nr 94. Ponadto w Sosnowcu arteria S86 krzyżuje się z takimi ulicami, jak m.in. ul. Baczyńskiego, ul. Piłsudskiego oraz ul. Grota-Roweckiego.

Droga S86 łączy Katowice, czyli stolicę województwa śląskiego, z pobliskim Sosnowcem Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
Droga S86 łączy Katowice, czyli stolicę województwa śląskiego, z pobliskim SosnowcemŹródło: Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0, fot: Dawid Skalec

Natomiast w Katowicach trasa S86 wiedzie śladem ul. Roździeńskiego i styka się z ul. Hallera. Ponadto w stolicy Śląska łączy się z węzłem Roździeńskiego, na który składa się jeszcze droga krajowa nr 79, a także droga krajowa nr 86. Zresztą S86 jest częścią 40-kilometrowej drogi krajowej nr 86 i zarazem jej jedyną "ekspresówką".

Co ciekawe trasa szybkiego ruchu S86 pomiędzy Katowicami i Sosnowcem ma opinię jednej z najbardziej zakorkowanych dróg w Polsce. Według statystyk Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w 2015 r. przez S86 dziennie przejeżdżało około 112 tys. pojazdów.

Budowa i remonty S86

S86 nie jest żadną nowością na drogowej mapie Polski. Budowa trasy S86 trwała w sumie osiem lat, od 1978 do 1986 r.

Ponieważ droga ekspresowa S86 istnieje już od kilkudziesięciu lat, na jej trasie zdarzają się pojedyncze remonty. Przykładowo w latach 2019-2020 ma być remontowany wiadukt S86 w Katowicach. Problemy dotyczą też czasami sypiących się kładek dla pieszych ustawionych nad drogą S86.

S86 - czy jest płatna?

Przejazd większością dróg ekspresowych w Polsce jest darmowy dla kierowców samochodów osobowych o masie całkowitej do 3,5 tony i płatny dla prowadzących cięższe pojazdy, a także wszystkie autobusy (bez względu na ich masę całkowitą). Nie dotyczy to jednak trasy S86, która nie znajduje się na liście płatnych dróg ekspresowych (stan na październik 2017 r.).

S86 - gdzie można nią pojechać?

Mimo że droga S86 prowadzi tylko z Sosnowca do Katowic lub w odwrotnym kierunku, to często stanowi ona również część trasy dla kierowców przemierzających większy dystans. Arteria S86 jest np. chętnie wybierana przez kierowców jadących z Chorzowa do Warszawy lub z Chorzowa na Podlasie, a także tych przemieszczających się z Siemianowic Śląskich do Krakowa, Nowego Sącza lub Przemyśla. Ponadto droga ekspresowa S86 okazuje się przydatna w podróży ze Świętochłowic do Łodzi lub dalej, aż na Pomorze.

d1rnx98

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rnx98
d1rnx98
d1rnx98
Więcej tematów
d1rnx98