Trwa ładowanie...
du6v28w
Rejestratory przejazdu na czerwonym świetle zbierają żniwo

Rejestratory przejazdu na czerwonym świetle zbierają żniwo

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
du6v28w

Nowa broń Inspekcji Transportu Drogowego, czyli rejestratory przejazdu na czerwonym świetle, działają już na wszystkich 20 zaplanowanych skrzyżowaniach. Ich uruchamianie następowało stopniowo, a skuteczność systemu okazała się wręcz porażająca. W ciągu miesiąca od włączenia pierwszego zestawu na wykroczeniu przyłapano aż 10 tysięcy kierowców.

Za przejazd na czerwonym świetle można otrzymać mandat w wysokości 500 zł i 6 punktów karnych. Czy jednak płacić będą wyłącznie piraci drogowi? Wiele zależy tu od tego, jak zaprogramowana jest sygnalizacja. Ani w Kodeksie Drogowym, ani w Rozporządzeniu Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych nie został zdefiniowany minimalny czas emitowania żółtego światła. Jak mówi drugi z wymienionych dokumentów, oznacza ono, że „za chwilę” zapali się światło czerwone. Może to być jednak zarówno pięć sekund jak i dwie. W tym drugim przypadku dla niektórych kierowców mogłoby okazać się to czasem zbyt krótkim.

du6v28w

Skrzyżowania objęte elektronicznym dozorem, w przeciwieństwie do dróg strzeżonych przez fotoradary, nie są w żaden sposób dodatkowo oznakowane. Podpowiedzią dla kierowców mogą być tylko umieszczone na masztach ulicznych świateł żółte kamery. ITD opublikowała również mapę z zaznaczonymi miejscami kontroli.

tb, moto.wp.pl

du6v28w

Podziel się opinią

Share

du6v28w

du6v28w