Rajd Monte Carlo: ruszyły 3 polskie załogi
W środę spod siedziby Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie do 12. edycji Rajdu Monte samochodów historycznych wyruszyły trzy załogi. Dwie pojechały Fiatami 125 p, jedna Alfą Romeo 2000 GTV.
Rajd Monte Carlo aut historycznych zostanie rozegrany w dniach od 29 stycznia do 4 lutego. Z Warszawy zawodnicy pojadą do Turynu, który jest jednym z miast zlotu gwiaździstego. Pozostali uczestnicy będą startowali z Barcelony, Oslo i Reims.
Do udziału w rajdzie zgłosiło się ponad 300 ekip. Mogą w nim startować samochody, które brały udział w którejkolwiek z edycji Rajdu Monte Carlo w latach od 1955 do 1980 roku.
Tomasz Jaskłowski i Piotr Bany oraz Andrzej Postawka i Stanisław Postawka pojadą Fiatami 125 p. Samochód pierwszej załogi został wyprodukowany w 1972 roku, drugie auto zjechało z taśm montażowych fabryki FSO na Żeraniu cztery lata później.
Wojciech Walentowicz i Jerzy Walentowicz, którzy od prawie 30 lat mieszkają w Szwecji, jadą Alfą Romeo 2000 GTV z 1972 roku i startują w rajdzie po raz piąty. Zeszłoroczną edycję imprezy ukończyli na 97. miejscu i byli najwyżej sklasyfikowaną polską załogą. Reprezentują warszawski Automobilklub Rzemieślnik.
"Choć nasz samochód ma szwedzkie tablice rejestracyjne, jedziemy jako polska załoga. Dla nas start w tej imprezie jest wielkim przeżyciem, przygotowujemy się do niego przez cały rok, zbieramy budżet. Nasz samochód ma ponad 30 lat i wymaga sporych nakładów finansowych. Koszty startu pokrywami sami, nie mamy żadnych możnych sponsorów" - powiedział PAP Jerzy Walentynowicz.
Tomasz Jaskłowski (Fiat 125 p) jest wielokrotnym mistrzem i wicemistrzem Polski w wyścigach płaskich i górskich. Jego pilot Piotr Bany to także kierowca wyścigowy i doświadczony mechanik wspierający polskie ekipy w tej imprezie podczas wcześniejszych edycji. Zespół broni barw Automobilklubu Rzemieślnik.
Andrzej Postawka (Fiat 125 p), który pięciokrotnie zwyciężał w Rajdzie Żubrów, jest znanym konstruktorem samochodów wyścigowych i rajdowych z lat 70.