Rajd Magurski: zwycięstwo Leszka Kuzaja

Rajd Magurski: zwycięstwo Leszka KuzajaŹródło: Piotr Żurek
d27vthq
d27vthq

Leszek Kuzaj, jadący z walijskim pilotem Craigiem Parry'm samochodem Subaru Impreza, wygrał Rajd Magurski, pierwszą w sezonie 2008 eliminację mistrzostw Polski.

Drugie miejsce, ze stratą 21,1 s, zajął Łukasz Sztuka (Mitsubishi Lancer), a trzecie Mariusz Stec (Mitsubishi Lancer) - strata 23,3 s.

Zwycięstwami na sobotnich odcinkach specjalnych podzielili się Michał Kościuszko (Peugeot 207 S2000) i Kajetan Kajetanowicz (Mitsubishi Lancer) wygrywając po trzy OS.

Rajd rozgrywany był w trudnych, zimowych warunkach. Na trasach było sporo śniegu, śliskie nawierzchnie powodowały, że każdy błąd kończył się wypadnięcie z trasy. Dodatkowym utrudnienie był nawiewany z poboczy śnieg, znacznie ograniczając momentami widoczność. W tej sytuacji ogromne znaczenie miała pozycja startowa, co znalazło odbicie w wynikach.

d27vthq

W pierwszym dniu skuteczną jazdą popisywał się Zbigniew Staniszewski (startujący z 11 numerem), co dało mu prowadzenie w rajdzie po trzech OS. Na czwartym wypadł z trasy, na kolejnym ponownie znalazł się poza drogą i pogrzebał szanse walki o czołową lokatę. Liderem po pierwszym dniu był Leszek Kuzaj, ale w drugim to właśnie on musiał startować jako pierwszy, przecierając trasę rywalom.

Spora przewaga Kuzaja topniała z każdym odcinkiem, a najlepsze rezultaty osiągali kierowcy jadący po koniec czołowej dziesiątki - Kościuszko i Kajetanowicz. Niewiele ustępowali im zajmujący wysokie lokaty po pierwszym dniu Sztuka i Stec.

Liderowi rajdu udało się zachować do końca niewielką przewagę, choć on także wylądował w rowie i stracił kilkadziesiąt sekund, aby wyjechać z powrotem na drogę. Sztuka i Stec utrzymali pozycje na podium, a tuż za nimi uplasowali się Kajetanowicz i Kościuszko.

Spośród 42 startujących załóg do mety dojechało 29, w tym niektóre z wielominutowymi stratami. Z czołowych polskich kierowców rajdu nie ukończyli, z powodu awarii aut, Michał Bębenek, Michał Sołowow, Tomasz Czopik, Maciej Oleksowicz i Maciej Lubiak.

Rozegrany w sobotę, na tych samych trasach, jednodniowy rajd Pucharu Polskiego Związku Motorowego wygrała załoga Jarosław i Marcin Szeja (Renault Clio) wyprzedzając o 12,7 Piotra Barana z pilotem Grzegorzem Kowalem (Peugeot 106).