17-05-2013 19:56

Rajd Korsyki: awaria auta pozbawiła Kubicę prowadzenia

Rajd Korsyki: awaria auta pozbawiła Kubicę prowadzeniaŹródło: SERGIO BOLANOS / Newspix.pl
d4ke6az
d4ke6az

Robert Kubica wygrał czwarty odcinek specjalny Rajdu Korsyki i objął prowadzenie w rajdzie, niestety na kolejnym OS-ie dopadł go wielki pech - awarii uległ Citroen DS3 RRC. Kubica przez problemy techniczne stracił szanse na zwycięstwo, a pod znakiem zapytania stoi również kontynuowanie jazdy przez Kubicę na sobotnich odcinkach.

Na mecie pierwszego OS-u Kubica zameldował się z drugim czasem. Ponad 27-kilometrową, asfaltową trasę pokonał w 16:40,5 i o 11,5 sekundy przegrał z Breenem. (Peugeot 207 S2000). Trzecie miejsce zajął Bryan Bouffier (17,8 sekund straty), a czwarte Jan Kopecky (strata 22,2).

Na drugim OS-ie załoga Kubica/Baran uzyskała czwarty rezultat (15:31.0). Najlepszy był ponownie Breen, który przejechał trasę o długości 24,57 km. w czasie o osiem sekund krótszym.

Także trzeci odcinek najszybciej przejechał Breen, przed Bouffierem i Kubicą, który w klasyfikacji generalnej wyścigu zajmuje drugie miejsce ze stratą 26,4 sekundy do Irlandczyka. Kubica podczas pierwszych trzech OS-ów musiał się zmagać z problemami z hamulcami, przez co nie mógł jechać swoim prawdziwym tempem.

d4ke6az

Na trasie czwartego OS-u Breen popełnił bardzo kosztowny błąd. Przebita opona kosztowała go mnóstwo czasu i w konsekwencji utratę prowadzenia w rajdzie. Nowym liderem został Kubica, który był najszybszy na czwartym OS-ie. Polak na informację, że wyszedł na prowadzenie zareagował bardzo spokojnie. - Do końca jeszcze daleka droga. Jedziemy bardzo ostrożnie, chociaż na początku czwartego odcinka mocno naciskałem. To ciężki rajd - skomentował Kubica

Niestety piąty OS (Barchetta-La Porta 2 - 23,24 km) okazał się pechowy dla polskiej załogi. Awarii uległ samochód, zepsuła się pompa paliwa, a w aucie świeciły się niemal wszystkie kontrolki. Załoga próbowała doprowadzić Citroena DS3 RRC do stanu użyteczności. Po kilku próbach udało się zresetować jednostkę sterującą silnikiem, ale Kubica dojechał na metę z ponad 6-minutiwą stratą. - Nie wiemy dokładnie w czym tkwi problem, wskaźniki pokazują brak paliwa. Trudno powiedzieć, czy w sobotę pojawimy się na trasie. Wszystko zależy jaka jest ta awaria i czy mamy części zapasowe. Jeśli się uda naprawić auto to wrócimy na trasę w sobotę - skomentował na gorąco Kubica.

Polak nie pojawi się więc na starcie ostatniego piątkowego OS-u (Erbajolo-Pond d'Altiani 2 - 24,57 km). Miejmy nadzieję, że usterkę uda się naprawić i w sobotę Kubica będzie mógł powalczyć na pięciu zaplanowanych odcinkach. W klasyfikacji generalnej na pewno jednak nie będzie uwzględniony, ponieważ tak mówią przepisy rajdowych mistrzostw Europy.