Trwa ładowanie...
porady
12-10-2011 14:49

Poznaj zasady ekonomicznej jazdy

Poznaj zasady ekonomicznej jazdyŹródło: PAP/Grzegorz Michałowski
d2xmw9r
d2xmw9r

Wyniki badań przeprowadzonych przez ALD Automotive wskazują, że w Polsce zasady rozsądnego i zrównoważonego stylu jazdy znają i stosują przede wszystkim kierowcy flotowi. Chcąc zaoszczędzić, firmy wysyłają kierowców na szkolenia z ekonomicznego stylu jazdy, jednak taka wiedza przyda się każdemu kierowcy.

(fot. PAP/Andrzej Grygiel)
Źródło: (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Oszczędności wygenerowane na zużytym paliwie oraz kosztach eksploatacyjnych auta mogą sięgnąć nawet 30 proc. W skali firmy oszczędności już na poziomie kilkunastu procent są zadowalające, zwłaszcza przy obecnych cenach benzyny. Analogiczny wynik może uzyskać indywidualny użytkownik samochodu. Wystarczy zaangażowanie, chęci i znajomość zasad optymalnej jazdy.

Specjaliści opracowali 12 prostych i przejrzystych zasad optymalnej jazdy. Aby jeździć optymalnie nie trzeba brać udziału w specjalnych szkoleniach, wystarczy stosować te zasady w codziennej jeździe. Warto wiedzieć, że nowoczesne auto ze sterowanym elektronicznie zapłonem nie wymaga wielu zabiegów, które były konieczne podczas eksploatacji auta 20 lat temu.

(fot. PAP/Piotr Polak)
Źródło: (fot. PAP/Piotr Polak)

Stare samochody z silnikami gaźnikowymi wymagały dodawania gazu podczas rozruchu w celu zwiększenia chwilowego dopływu paliwa do komór spalania, co ułatwiało zapłon. Dzisiejsze silniki to nowoczesne konstrukcje, w których regularne dodawanie gazu podczas rozruchu może powodować problemy z dawkowaniem paliwa podczas normalnej pracy silnika.

d2xmw9r

Sprawdzono, czy kierowcy zdają sobie sprawę z popełnianych za kierownicą błędów i przeprowadzono ankietę na temat wiedzy o prawidłowej eksploatacji i właściwej technice prowadzenia samochodu. Odpowiedzi udzieliło 500 kierowców podczas pikniku motoryzacyjnego "ABC Bezpieczeństwa", który co roku, w sierpniu, odbywa się na molo w Sopocie.

Okazało się, że najczęściej popełnianym błędem jest nie wyłączanie silnika nawet podczas krótkiego postoju. Aż 55 proc. respondentów uważało, że silnik zużywa na rozruch duże ilości paliwa i nie warto go wyłączać, jeśli po chwili będzie uruchamiany. To błędne przekonanie wynika z uwarunkowań historycznych. Dawniej samochody pobierały i nie przepalały paliwa potrzebnego do uruchomienia silnika. Paliwo to było w zasadzie marnowane. W nowoczesnych silnikach to zjawisko zostało zupełnie wyeliminowane. Obecnie chcąc ograniczyć zużycie paliwa, powinno się wyłączać silnik przy postoju powyżej 30 sekund.

(fot. PAP/Piotr Polak)
Źródło: (fot. PAP/Piotr Polak)

Kolejna zasada optymalnej jazdy, sugeruje parkowanie tyłem. Okazało się, że 48 proc. ankietowanych nie zdaje sobie sprawy, że zimny silnik zużywa dużo więcej paliwa, niż silnik rozgrzany to temperatury roboczej. W związku z tym, że najwięcej energii potrzeba na ruszenie pojazdu z miejsca, należy wykonywać manewry parkingowe na silniku rozgrzanym i parkować tyłem, a po uruchomieniu auta wrzucić bieg i wykonać prosty manewr do przodu.

d2xmw9r

Niemal 39 proc. ankietowanych wrzuca na tzw. luz a nie redukuje biegów, dojeżdżając do świateł lub skrzyżowania. Powoduje to niepotrzebne zużycie paliwa konieczne do podtrzymania pracy silnika. Silnik hamującego samochodu jeśli nie jest wysprzęglony (pracuje z wrzuconym biegiem), porusza tłokami czerpiąc napęd z obracających się kół, nie wykorzystując do tego procesu spalania paliwa. Działają tak silniki z elektronicznym wtryskiem, czy praktycznie wszystkie produkowane po 1990 roku. Dzięki temu hamując autem z włączonym biegiem przemieszczamy się "za darmo". Łatwo można to zauważyć obserwując wskazania spalania chwilowego w komputerze pokładowym samochodu.

- Hamując silnikiem zmniejszamy spalanie, ale pamiętajmy również o aspekcie bezpieczeństwa - mówi kierowca rajdowy Michał Kościuszko. - Kiedy dojeżdżamy do świateł na luzie nasza kontrola nad pojazdem jest bardzo ograniczona i w sytuacji awaryjnej będzie nam o wiele trudniej wykonać gwałtowny manewr.

12 zasad optymalnej jazdy:

1. Jeźdź płynnie - delikatnie przyśpieszaj i zwalniaj
Najwięcej energii zużywasz na rozpędzenie pojazdu.

2. Zwolnij
Przy dużych prędkościach większość mocy silnika jest zużywana na pokonanie oporu powietrza; dwukrotne zwiększenie prędkości powoduje czterokrotny wzrost oporu powietrza i większe spalanie.

d2xmw9r

3. Hamuj silnikiem, nie wrzucaj na luz dojeżdżając do skrzyżowania
Skracasz drogę hamowania i oszczędzasz paliwo.

4. Zmniejszaj opory powietrza
Zamykaj szyby, zdejmuj bagażnik dachowy.

5. Dbaj o auto i jego silnik
Tankuj dobre paliwo, stosuj dobrej jakości oleje, eksploatuj auto zgodnie z zaleceniami producenta.

6. Nie dodawaj gazu przy uruchamianiu silnika
Traktując silnik łagodniej, nie powodujesz niepotrzebnych strat paliwa.

d2xmw9r

7. Parkuj tyłem
Wykonując manewry parkingowe na rozgrzanym silniku spalasz mniej paliwa, niż robiąc to zaraz po uruchomieniu samochodu; zimny silnik zużywa więcej paliwa.

8. Wyłączaj silnik przy postoju powyżej 30 sekund
Mitem jest, że silnik zużywa na rozruch duże ilości paliwa.

9. Korzystaj racjonalnie z odbiorników energii
Włączaj klimatyzację i ogrzewanie szyb tylko wtedy, gdy są niezbędne; odłączaj nieużywaną ładowarkę i GPS.

10. Nie dociążaj auta bez potrzeby
Ogranicz bagaż do niezbędnego minimum - lżejsze auto zużywa mniej paliwa.

11. Sprawdzaj ciśnienie w oponach
Zbyt niskie ciśnienie zwiększa zużycie paliwa i opon.

12. Planuj i przewiduj swoją trasę
Unikając dużego natężenia ruchu spalisz mniej paliwa.

sj/mw/mw

d2xmw9r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xmw9r
Więcej tematów