Powstanie Rejestr Przewoźników Drogowych. Ma poprawić bezpieczeństwo
Utworzenie Krajowego Rejestru Elektronicznego Przedsiębiorców Transportu Drogowego zakłada znowelizowana w czwartek przez Sejm ustawa. Rejestr ma poprawić bezpieczeństwo i konkurencję.
- Dostęp do aktualnych danych przedsiębiorców poprawi bezpieczeństwo transportui obrotu transportowego poprzez wyeliminowanie nieuczciwych firm oraz stworzy warunki do uczciwej konkurencji przewoźników - podkreślono w ocenie skutków wprowadzanej regulacji.
Jak wyjaśnił wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit, utworzenie elektronicznego rejestru ma na celu wypełnienie przez Polskę zobowiązań wobec Unii Europejskiej.
- Mamy już cztery lata opóźnienia we wdrażaniu tych przepisów - zaznaczył. Termin wdrożenia unijnych przepisów minął 31 grudnia 2012 r.
Nowelizacja zakłada, że rejestr zostanie zbudowany na podstawie baz funkcjonujących w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego (GITD) oraz ewidencji przewoźników drogowych prowadzonych w starostwach oraz miastach na prawach powiatu.
Ma on być prowadzony w systemie teleinformatycznym przez GITD i ma się składać z trzech ewidencji: przedsiębiorców, którzy mają zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego; poważnych naruszeń przepisówdotyczących obowiązków lub warunków przewozów drogowych; osób, które zostały uznane za niezdolne do kierowania operacjami transportowymi - do czasu przywrócenia dobrej reputacji.
Utworzony *rejestr *przez punkt kontaktowy zostanie połączony z rejestrami innych państw członkowskich UE, co ma umożliwić wymianę danych między krajami unijnymi.
Dane gromadzone w ewidencji przedsiębiorców, którzy posiadają zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, będą jawne i publicznie dostępne z wyjątkiem danych wrażliwych.
Natomiast informacje gromadzone w ewidencji poważnych naruszeń oraz ewidencji osób, które zostały uznane za niezdolne do kierowania operacjami transportowymi będą udostępniane na wniosek - w niezbędnym zakresie - upoważnionym organom: starostom, wojewódzkim inspektorom transportu drogowego, wojewódzkim komendantom policji, komendantowi głównemu Straży Granicznej, komendantom oddziałów Straży Granicznej, dyrektorom izb celnych, Głównemu Inspektoratowi Pracy, zarządcom dróg i sądom oraz szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
PAP/oprac. BC