Powiat gliwicki przekaże mieszkańcom 5 tys. urządzeń viaAuto
Pięć tysięcy elektronicznych urządzeń viaAuto, które m.in. mogą zastępować tzw. bilety zerowe na gliwickim odcinku autostrady A4, zamierzają przekazać swoim mieszkańcom władze powiatu gliwickiego.
W ostatnich tygodniach władze Gliwic rozprowadziły już dziesięć tysięcy takich urządzeń. W efekcie, jak przekonywali na początku lipca tamtejsi samorządowcy, zmniejszyły się kolejki do punktów poboru opłat na gliwickim odcinku autostrady A4 i spadła liczba wydawanych tzw. biletów zerowych.
Akcja władz Gliwic - będąca efektem porozumienia z operatorem elektronicznego systemu poboru viaToll, firmą Kapsch - trwała w maju oraz czerwcu i była skierowana tylko do mieszkańców Gliwic (powiatu miejskiego). 1 sierpnia podobną akcję dla mieszkańców powiatu gliwickiego (ziemskiego) rozpoczną władze tej jednostki samorządu.
Gliwicki odcinek autostrady A4 jest integralną częścią autostradowej obwodnicy Gliwic. Jazdę A4 wokół tego miasta utrudniają jednak cztery place poboru opłat, w tym główny - Żernica - przed którym tworzą się największe korki.
Choć w Gliwicach od Żernicy (punkt poboru opłat) obwodnica jest częścią płatnej autostrady A4 do Wrocławia, w ruchu lokalnym, czyli do węzła Kleszczów, przejazd nią jest bezpłatny. Kierowcy przy wjeździe na płatną autostradę pobierają bilet, a potem, przy zjeździe, oddają go, nie płacąc. Tym samym stoją w korkach do bramek tak samo, jak płacący.
Urządzenia viaAuto powinny umożliwiać sprawniejsze pokonywanie punktów poboru opłat. Już w 2014 r. operator systemu viaToll promował to rozwiązanie jako szczególnie przydatne dla kierowców korzystających z autostradowej obwodnicy Gliwic lokalnie. Przez pewien czas wówczas obniżono ich cenę.
W maju i czerwcu pula 10 tys. takich urządzeń trafiła do mieszkańców Gliwic bezpłatnie, teraz kolejnych 5 tys. ma trafić do mieszkańców powiatu gliwickiego - również bezpłatnie, za okazaniem dowodu rejestracyjnego. Aby urządzenia działały, muszą być doładowane kwotą najniższego możliwego zasilenia: 20 zł, w całości do późniejszego wykorzystania na płatnych odcinkach A4 Gliwice-Wrocław bądź A2 Konin-Stryków
Urządzenia viaAuto dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony to funkcjonująca od czerwca 2012 r. część elektronicznego systemu viaToll, pobierającego od lipca 2011 r. opłaty m.in. za przejazdy ciężarówek. Z urządzeń można korzystać na zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) płatnych odcinkach autostrad - właśnie A4 Wrocław-Gliwice i A2 Konin-Stryków.
Instaluje się je na przedniej szybie samochodu, przy lusterku wstecznym. W odróżnieniu od viaBoxów dla ciężarówek, nie muszą być zarejestrowane w systemie i można je przenosić między pojazdami.
Urządzenia viaAuto działające w systemie viaToll nie są zgodne z systemem elektronicznego poboru opłat A4Go uruchomionym 20 lipca br. przez zarządcę płatnego odcinka autostrady A4 między Katowicami a Krakowem - spółkę Stalexport Autostrada Małopolska. System A4Go jest rozwiązaniem własnym SAM.
Koncesjonariusz A4 Katowice-Kraków wskazuje jednak, że w przyszłości teoretycznie możliwa będzie współpraca A4Go z systemem, który będzie rozwijał publiczny zarządca dróg - jeżeli będzie to, jak teraz, system mikrofalowy.