Trwa ładowanie...
porady
29-01-2014 16:08

Porzucone samochody: kiedy zostaną usunięte?

Porzucone samochody: kiedy zostaną usunięte?Źródło: Piotr Mokwiński
d1fb7rs
d1fb7rs

| [

]( http://www.omega-kancelaria.pl/ ) |
| --- | W każdym mieście znaleźć można samochody, które wyglądają na nieużywane od dłuższego czasu. Prawo przewiduje kilka przesłanek, w związku z którymi mogą zostać one usunięte i w konsekwencji przejść na własność gminy. Może tak stać się nawet z pojazdami, które zostały po prostu pozostawione na zimę.

Przepisy prawa przewidują możliwość usuwania z polskich ulic pojazdów zdezelowanych i nienadających się do użytkowania, mimo iż są zaparkowane prawidłowo. Kwestie te reguluje ustawa Prawo o ruchu drogowym. Art. 50a ust. 1 wskazuje, że „pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza".

d1fb7rs

Przepis ten przewiduje dwa przypadki, kiedy pojazd może zostać wzięty na hol i wstawiony na płatny parking. Pierwsza sytuacja nie budzi wątpliwości- jest to przypadek, gdy pojazd nie jest wyposażony w tablice rejestracyjne. Warto zauważyć, że zaopatrzenie pojazdu samochodowego jedynie w nalepkę kontrolną nie uchroni go przed usunięciem przez właściwe służby. Jego stan nie musi przy tym być skandaliczny. Wystarczy więc, że właściciel zostawi samochód na zimę i przestanie go doglądać, a jego tablice rejestracyjne padną łupem złodziei.

(fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
Źródło: (fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)

Drugi przypadek przewiduje możliwość odholowania pojazdu, który, mimo iż jest wyposażony w tablice rejestracyjne, to jego stan techniczny wskazuje na to, że nie jest używany. Przepisy te nie wskazują nam jednoznacznie, jaki stan pojazdu wskazuje na jego nieużytkowanie. Wszystko zależy więc od oceny policjanta czy strażnika miejskiego. Nie budzi wątpliwości, że znamiona takie wypełniają pojazdy w oczywisty sposób skorodowane i nienadające się do jazdy np. pozostawione od dłuższego czasu bez kół, z powybijanymi szybami, bez części karoserii itp.
Odholowany może zostać także zaparkowany w jednym miejscu od dłuższego czasu pojazd, na którym znajdują się np. banery reklamowe.

(fot. EPA/Christian Ohde)
Źródło: (fot. EPA/Christian Ohde)

Pojazd taki zostaje odholowany na parking strzeżony, koszty te oraz koszt dozoru na parkingu obciążają właściciela pojazdu lub jego posiadacza. Samochód nieodebrany na wezwanie gminy przez uprawnioną osobę w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia, uznaje się za porzucony. Pojazd ten przechodzi na własność gminy. Gmina nabywa także własność pojazdu, gdy w ciągu 6 miesięcy od daty usunięcia pojazdu nie ustalono osoby uprawnionej do odbioru pojazdu. Odszukanie osoby uprawnionej nie jest kłopotliwe w przypadku pojazdu, który posiada tablice rejestracyjne, nalepkę kontrolną lub numer VIN albo numer nadwozia, podwozia lub ramy. W pozostałych przypadkach przydatne mogą być także przedmioty i dokumenty pozostawione we wnętrzu samochodu.

d1fb7rs

W przypadku przejścia pojazdu na własność gminy są one sprzedawane na licytacji publicznej, a w przypadku braku zainteresowanych podlegają utylizacji, a koszty te są pokrywane z budżetu gminy. Jeśli zobowiązana osoba nie odebrała pojazdu z przyczyn niezależnych od niej, właściciel nie traci prawa własności. Takie sprawy rozpatruje sąd cywilny.

Warto wiedzieć, że właściciel pojazdu może utracić jego prawo własności na rzecz gminy także w sytuacji, gdy auto jest sprawne i wyposażone w tablice rejestracyjne. Taki pojazd będzie odholowany na parking strzeżony, jeśli zostanie pozostawiony w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu. Podobnie jest, jeśli kierowała nim osoba nietrzeźwa, albo środka działającego podobnie do alkoholu. Starosta w stosunku do tak usuniętego pojazdu z drogi, występuje do sądu z wnioskiem o orzeczenie jego przepadku na rzecz powiatu, jeżeli prawidłowo powiadomiony i pouczony właściciel lub osoba uprawniona nie odebrała pojazdu w terminie 3 miesięcy od dnia jego usunięcia.

W tej sytuacji koszty związane z usuwaniem, przechowywaniem, oszacowaniem, sprzedażą lub zniszczeniem pojazdu powstałe od momentu wydania dyspozycji jego usunięcia do zakończenia postępowania ponosi osoba będąca właścicielem tego pojazdu w dniu wydania dyspozycji usunięcia pojazdu.

Karol Miłkowski, Omega Kancelarie Prawne

tb/

d1fb7rs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fb7rs
Więcej tematów