Trwa ładowanie...
11-10-2013 10:19

Polski Fiat 508 III Junak: zmotoryzował II RP

Polski Fiat 508 III Junak: zmotoryzował II RPŹródło: PAP/Marcin Bielecki
d1rgy5y
d1rgy5y

Polski Fiat kojarzy się przede wszystkim z takimi modelami jak 125p i poczciwy „Maluch”, jednak historia włoskich samochodów produkowanych na licencji w Polsce sięga dużo dalej. Już w okresie międzywojennym powstawały takie modele jak Fiat 508 III Junak. Był to mały miejski samochód i daleki protoplasta modelu 126p.

Mierzący 3515 mm długości samochód produkowany był w Polsce od 1932 roku i był najpopularniejszym samochodem II Rzeczpospolitej. Wersja III została zmodyfikowana tak, aby jak najlepiej sprawowała się na Polskich drogach. Odmiana ta powstawała od 1935 roku. Za napęd odpowiadał 4-cylindrowy rzędowy silnik o pojemności 995 cm3 i mocy 24 KM. Moment obrotowy przenoszony był na tylną oś za pośrednictwem 4-biegowej przekładni. Przy zużyciu paliwa na poziomie 7-8 l/100 km i prędkości maksymalnej 90 km/h, popularny Fiat nie miał się czego wstydzić i był bardzo konkurencyjnym modelem w swoim czasie.

sj, moto.wp.pl

d1rgy5y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rgy5y
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj