Intensywne opady dają się we znaki kierowcom i służbom odpowiedzialnym za utrzymanie dróg. Samochody poruszają się w ślimaczym tempie, a hamowanie nie zawsze okazuje się skuteczne.
Zima długo była łagodna, ale gdy już się pojawiła, skutecznie utrudniła życie kierowcom. W środę, 15 lutego tylko w Warszawie policja odnotowała sto stłuczek i trzy poważne wypadki. Policja woj. śląskiego odnotowała natomiast blisko 200 zdarzeń drogowych, w tym siedem wypadków; bez ofiar śmiertelnych. W woj. wielkopolskim drogi krajowe są czarne, ale nie zawsze przyczepne. Problemem jest również śnieg nawiewający z poboczy i graniczących z drogami pól. W woj. opolskim po opadach śniegu na niektórych odcinkach nieprzejezdne są drogi gminne w powiatach prudnickim, głubczyckim i nyskim. Utrudnienia występują na drogach w okolicy Reńskiej Wsi oraz w gminie Branice.
Główne drogi są również przejezdne na Podbeskidziu. Trudności kierowcy napotkają na krajowej "jedynce" w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie tiry zablokowały drogę do Bielska-Białej. W Małopolsce w nocy ze środy na czwartek intensywnie padał śnieg, ale wszystkie główne drogi w regionie są przejezdne. Na górskim odcinku tzw. zakopianki w rejonie Rabki-Zdroju na poboczu stanęły tiry, które nie mogły podjechać pod górę. Tiry nie blokują przejazdu, ale ruch odbywa się powoli. Warunki na drogach Podhala są bardzo trudne. Na lokalnych jezdniach zalega śnieg, ponieważ w pierwszej kolejności pługopiaskarki kierowane są na drogi krajowe i wojewódzkie. W Zakopanem leży 76 cm białego puchu. Na małopolskie drogi wyjechało w sumie 228 pojazdów do zimowego utrzymywania tras.
Sytuacja nie jest najlepsza w woj. podkarpackim. Dzięki osłabnięciu wiatru, który nawiewał na Podkarpaciu na jezdnie śnieg z pól, udało się udrożnić drogę wojewódzką nr 889. Rano nadal nieprzejezdne były dwie inne drogi wojewódzkie: 884 oraz odcinek drogi 993. Śnieg leżący na drodze uniemożliwia przejazd trasą 884 od Domaradza do Dynowa, a także na dziewięciu kilometrach od Nowego Żmigrodu do Folusza - na trasie 993.
Bez problemów można poruszać się po głównych drogach woj. pomorskiego. obwodnica trójmiejska i wszystkie drogi krajowe w Pomorskiem były przejezdne, a nawierzchnia na tych trasach - czarna i mokra. Przejezdne były także drogi wojewódzkie.
Ślisko jest natomiast w woj. kujawsko-pomorskim. W nocy nie padało, ale w wielu miejscach śnieg nawiewa z pól i przymarza, ruch samochodów utrudnia też błoto pośniegowe. Wszystkie główne trasy są przejezdne. Spośród dróg krajowych stosunkowo najtrudniejsze warunki panują na "piątce", "dziesiątce" i "osiemdziesiątce". Miejscami występuje oblodzenie na podjazdach pod wzniesienia. W porównaniu ze środą wiatr jest słabszy, temperatura wynosi od minus 1 do minus 4 stopni.
Problemów z przejazdem nie napotkamy także na głównych drogach województw: łódzkiego, świętokrzyskiego i dolnośląskiego. W tym ostatnim trudności napotkają jednak kierowcy samochodów ciężarowych. Nieprzejezdna dla nich jest droga krajowa nr 3 ze Szklarskiej Poręby do Jakuszyc. Problemy z pokonaniem wzniesień mogą mieć również ciężarówki na drodze krajowej nr 8 w okolicach Ząbkowic Śląskich i Barda.
tb/