Trwa ładowanie...
korki
25-01-2012 09:33

Polska w korkach

Polska w korkachŹródło: PAP/Andrzej Hrechorowicz
d2zzdz4
d2zzdz4

Przeprowadzono badanie poświęcone korkom, robotom drogowym i innym utrudnieniom na drodze, które powodują, że wydajemy coraz więcej na coraz droższe paliwo i spóźniamy się do pracy.

Jak często stoimy w korkach?
Badanie organizowane przez towarzystwo ubezpieczeń Link4 i Polską Izbę Motoryzacji pokazało, że w miastach powyżej 200 tysięcy mieszkańców 61 proc. osób stoi w korkach codziennie. Im mniejsze miasto tym jest trochę lepiej. A poza miastami? 25 proc. mieszkańców wsi także codziennie styka się z utrudnieniami na drodze. Jeśli przyjrzymy się całej Polsce, to średnio 37 proc. kierowców stoi w korkach codziennie a 64 proc. przynajmniej raz w tygodniu.

Skutki korków
Badanie pokazuje, że korki i roboty drogowe powodują wiele uciążliwości dla zmotoryzowanych. Aż 66 proc. osób napotykających korki stwierdziło, że wydaje coraz więcej na paliwo (które zresztą ciągle drożeje), 22 proc. osób przyznało, że spóźnia się do pracy. W opinii 13 proc. z powodu korków samochody stają się bardziej awaryjne, a 10 proc. osób musi zrezygnować z codziennego transportu swoim samochodem (w dużych miastach nawet 23 proc.).

- Korki i roboty drogowe mogą mieć także inny skutek - mówi Roman Kantorski, prezes Polskiej Izby Motoryzacji. - Mogą wpływać na liczbę wypadków i w konsekwencji na szkodowość ubezpieczeniową. Choć w korku nie możemy rozwinąć niebezpiecznej prędkości, która będzie przyczyną wypadku, to stajemy się bardziej zestresowani, co wpływa na nasze nerwowe zachowanie na drodze i pośpiech podczas dalszej jazdy.

W jaki sposób unikamy korków?
Okazuje się, 36 proc. osób napotykających korki korzysta z innych tras, na których zatłoczenie jest nieduże, 22 proc. układa plan dnia tak, aby jeździć kiedy korków nie ma, 11 proc. korzysta ze środków transportu, których korki nie dotyczą, 7 proc. chodzi piechotą a 5 proc... łamie przepisy drogowe.

d2zzdz4

Ile czasu spędzamy codziennie w korkach?
Z powodu korków i robót drogowych w dużych miastach 13 proc. osób spędza w samochodzie codziennie ponad godzinę dłużej, 18 proc. od pół godziny do godziny, a blisko 50 proc. osób traci każdego dnia do 30 minut. W całej Polsce tylko 7 proc. zmotoryzowanych nie napotyka na utrudnienia drogowe w ogóle. W największym stopniu na korki narażeni są mężczyźni w wieku 30-50 lat, ze średnim i wyższym wykształceniem, w miastach powyżej 50 tysięcy mieszkańców.

Ranking miast
Z badań producentów nawigacji samochodowych wynika, że największe korki w Polsce są w Warszawie i Wrocławiu. W dalszej kolejności znalazły się Poznań, Łódź i Kraków. W Europie "wygrywa" Bruksela, ale w czołówce znalazły się cztery miasta z Wysp Brytyjskich: Londyn, Edynburg, Dublin i Belfast.

W Wielkiej Brytanii jest jednak gorzej
Z badań przeprowadzonych przez brytyjską grupę ubezpieczeniową RSA, wynika, że na Wyspach Brytyjskich są większe problemy z korkami, niż w Polsce. - Okazuje się, że aż 80 proc. zmotoryzowanych Brytyjczyków styka się z utrudnieniami na drodze każdego dnia, 70 proc. spóźnia się do pracy, a korki i roboty drogowe powodują, że średnio o 70 godzin w ciągu roku wydłuża się czas podróży każdego kierowcy - mówi Jan Sadowski ekspert ds. ubezpieczeń w Link4.

sj

d2zzdz4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zzdz4
Więcej tematów