Trwa ładowanie...

Polska ma 3,6-proc. udział w produkcji aut UE

Polska ma 3,6-proc. udział w produkcji aut UEŹródło: PAP/Jakub Kaczmarczyk
d1u6y09
d1u6y09

W UE rocznie produkuje się ok. 16 mln aut, w Polsce 570 tys., co stanowi 3,6-proc. udział w unijnej produkcji - mówi prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych Alfred Franke.

- Pod względem wartości produkowanych w Polsce części mamy podobny udział (jak w przypadku produkcji aut - PAP) sięgający ok. 3 proc. - dodał prezes Franke podczas odbywającego się w Warszawie Kongresu Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego zorganizowanego przez Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych. Jak mówił, w całej Unii Europejskiej roczny przychody producentów części to 600 mld euro, w Polsce 17 mld euro.

- Jeśli chodzi o wartość rynku części i napraw, liderem w Europie są Niemcy, gdzie opiewa ona na 50 mld euro, dalej jest m.in. (...) Wielka Brytania (27 mld euro) i Hiszpania (15 mld euro). W Polsce wartość rynku wynosi 8 mld euro, co daje nam 3,2-proc. udziału w unijnym rynku - poinformował Franke.

Zaznaczył, że Europejczycy rocznie wydają na naprawy średnio 860 euro, Polacy 497 euro.
- Oczywiście im młodsze auto, tym większy udział w naprawach i serwisie autoryzowanych punktów - wyjaśnił prezes. - W przypadku aut do czterech lat sięga on 85 proc., zaś dla samochodów starszych niż osiem lat udział ten spada do 36 proc. - dodał.

Franke podkreślił, że Polska znajduje się na dwunastej pozycji, jeśli chodzi o eksport przemysłu motoryzacyjnego. Jego wartość sięga 11 mld dolarów, co daje nam 3-proc. udział w światowym eksporcie.

Do największych eksporterów w przemyśle motoryzacyjnym - jak poinformował prezes - należą Niemcy, USA, Japonia i Chiny. Franke zaznaczył, że najwięcej, bo 40 proc. naszego eksportu trafia do Niemiec.

tb/

d1u6y09
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u6y09
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj