Trwa ładowanie...

Polska fabryka Mercedesa pod znakiem zapytania

Polska fabryka Mercedesa pod znakiem zapytaniaŹródło: zdjęcie producenta
d40afpy
d40afpy

Fabryka silników Mercedesa w Jaworze pod Wrocławiem jeszcze nie jest zatwierdzona przez koncern Daimler. Inwestycję o wartości ponad 2 mld. dolarów firma uzależnia m.in. od przyznania pomocy państwa. Tym samym, Niemcy nie potwierdzają na razie zdania wicepremiera Morawieckiego, by inwestycja była już przesądzona.

Według niedawnych informacji wicepremiera i ministra rozwoju, pierwsze łopaty pod prace związane z budową fabryki miały być wbite w ziemię najprawdopodobniej jeszcze w tym roku. Tymczasem wiele wskazuje na to, że negocjacje w tej sprawie jeszcze trwają i ostatecznej decyzji nie podjęto.

- Decyzja o lokalizacji i realizacji projektu w Polsce jest zależna od różnego rodzaju ostatecznych zobowiązań dotyczących warunków inwestycyjnych, w tym od przyznania pomocy państwa dla inwestycji w Jaworze. Projekt jest na dobrej drodze i jesteśmy przekonani, że możemy zrealizować go w zaplanowanym czasie. Rozpoczęcie produkcji w nowej fabryce Daimlera planowane jest w roku 2019 – poinformowała IBRM Samar Elisa Pee, z biura ds. międzynarodowej komunikacji Mercedes-Benz Cars, Daimler AG.

Minister Morawiecki w rozmowie z PAP, przekonywał, że resort podpisał z Mercedesem „memorandum of understanding", czyli „taki wstępny dokument”. - On zwykle oznacza, że jest bardzo blisko i tyle mogę powiedzieć. Pracujemy z naszymi niemieckimi partnerami, którzy bardzo chcieliby zrobić tę inwestycję. Myślę, że ona jest prawie przesądzona - tak można powiedzieć, ale oczywiście dopóki zakład nie zacznie powstawać, to trudno powiedzieć, że jesteśmy po wszystkich decyzjach po stronie Daimlera – powiedział Morawiecki.

d40afpy

Jak dodał, pomoc publiczna dla inwestycji niemieckiego koncernu zgodnie z wymogami prawa unijnego nie może przekroczyć pewnej maksymalnej kwoty. Zdaniem Morawieckiego, to Mercedes musi uzyskać zgodę na pewną pomoc ze strony Komisji Europejskiej. Jak mówił Agencji, gdy tylko strona polska uzgodni wstępne warunki, złoży wniosek do KE z prośbą o zgodę na pomoc publiczną. Zdaniem wicepremiera polskiego rządu, możliwe jest, że inwestycja ruszy jeszcze w tym roku.

Na początku maja niemiecki koncern Daimler AG poinformował o podjęciu decyzji w sprawie budowy w dolnośląskim Jaworze fabryki silników samochodowych. Już wtedy w komunikacie prasowym niemieckiego koncernu znalazło się zdanie, wskazujące, że finalna „decyzja o lokalizacji i realizacja projektu zależy od ostatecznych zobowiązań dotyczących warunków inwestycyjnych”. Jeśli zatem rząd i inwestor ostatecznie się porozumieją (a wiele wskazuje na to, że obie strony mogłyby wiele stracić wycofując się z projektu), w fabryce będą produkowane silniki benzynowe i wysokoprężne Mercedesa. Rozpoczęcie produkcji w nowej fabryce planowane jest na rok 2019. Minimalna wartość inwestycji ma przekroczyć 2 mld zł (500 mln euro), a zatrudnienie u inwestora znajdzie kilkaset osób.

źródło: IBRM Samar/ oprac. B. Czyżewski
Nowy Mercedes Klasy E kombi

d40afpy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40afpy
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj