Trwa ładowanie...
d19ge3u

Polscy studenci przejechali 370 km na litrze benzyny!

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polscy studenci przejechali 370 km na litrze benzyny!
(Materiały prasowe)
d19ge3u

Zaszczytne 2. miejsce w zawodach Shell Eco-matarhon w kategorii pojazdów „UrbanConcept” z napędem benzynowym zajął zespół SKAP2 ze Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów przy Politechnice Warszawskiej. Swoim pojazdem, o nazwie PAKS+, studenci przejechali 317 km na jednym litrze benzyny. Pierwsze miejsce w tej samej konkurencji zajęła drużyna z francuskiego Louis Delage. Ich pojazd przejechał dokładnie dwieście kilometrów więcej niż PAKS+. Za zespołem SKAP2, z wynikiem 234 km na jednym litrze benzyny, uplasowała się drużyna UBICAR z Portugalii.

W kategorii ”Prototyp” najlepiej wśród reprezentantów z Polski wykazał się zespół Smart Power z Politechniki Śląskiej, który do zawodów w Rotterdamie przygotował napędzany akumulatorowo bolid o nazwie MuSHELLka. Drużyna z Gliwic poprawiła swój wynik o blisko 17 km/kWh więcej niż rok wcześniej (504 km/kWh w stosunku do 487 km/kWh). Ten rezultat dał zespołowi Smart Power 8. miejsce w kategorii „Prototyp”.

W tej samej kategorii z silnikiem benzynowym bardzo dobrze poradził sobie też pojazd zespołu IRON WARRIORS z Politechniki Łódzkiej. Łódzka ekipa z bolidem EcoArrow II zajęła 12. miejsce z wynikiem 641 km na jednym litrze benzyny.

d19ge3u

W konkursie Shell Eco-matarhon udział wzięło 197 zespołów z 26 krajów, które przybyły do Rotterdamu, by zmierzyć się w dwóch różnych kategoriach projektowanych samochodów: futurystycznej „Prototyp” i miejskiej „UrbanConcept” w 7 rodzajach wykorzystywanej energii do zasilania.

W 1985 roku zwycięski pojazd mógłby odbyć podróż z Rotterdamu do Londynu na 1 litrze paliwa. Dziś, 30 lat później, zespół Microjoule-La Joliverie może przebyć drogę z Rotterdamu do Moskwy, zużywając tą samą ilość paliwa. Dystans 2551,8 km na jednym litrze paliwa w kategorii „Prototyp” zasilanym CNG był najlepszym wynikiem konkursu tego roku.

Podczas czterech dni rywalizacji Rotterdam odwiedziło około 50 000 gości, którzy nie tylko wzięli udział w zawodach, ale też odwiedzili laboratorium Shell Energy Lab. Rotterdam po raz ostatni był gospodarzem Shell Eco-marathon Europe i po czterech latach z dumą przekazuje pałeczkę organizatora i miasta-gospodarza zawodów do Londynu w 2016 roku.

Źródło: Shell

mp/moto.wp.pl

BlaBlaCar - ekspert ekonomicznej podróży. Dodaj przejazd i tankuj za darmo!

d19ge3u

Podziel się opinią

Share

d19ge3u

d19ge3u