Trwa ładowanie...
policja
Jakub Tujaka
16-06-2017 13:45

Policjanci polują na kierowców. Teraz na tapecie nowy paragraf

Policja do końca czerwca będzie realizować nowe zadania. Od kilku dni zagląda kierowcom do kabiny i sprawdza, czy ich ręce w czasie prowadzenia są na kierownicy. Akcja ma oduczyć trzymania telefonów i innych urządzeń.

Policjanci polują na kierowców. Teraz na tapecie nowy paragrafŹródło: Policja
d3ebjqc
d3ebjqc

Od 14 czerwca do końca miesiąca policjanci realizują zadania w ramach akcji „Łapki na kierownicę”. W jej ramach będą zwracać szczególną uwagę na to, gdzie kierowcy trzymają ręce w czasie prowadzenia pojazdu. Oczywiście chodzi o to, aby karać tych, którzy używają telefonów komórkowych.

Według badań, kiedy kierowca trzyma w ręku np. telefon komórkowy, prawdopodobieństwo wypadku zwiększa się nawet sześciokrotnie. Dodatkowo, Policja informuje, że kierowca odbierający telefon odrywa wzrok od drogi na około 5 sekund i tym czasie pokonuje nawet ponad 100 metrów (przy prędkości około 80 km/h). Natomiast wybranie numeru zajmuje średnio 12 sekund, co przy prędkościach rzędu 100 km/h pozwala przejechać aż 330 metrów. To ogromne ryzyko dla całego otoczenia i wszystkich uczestników ruchu.

Za wykroczenie polegające na korzystaniu z telefonu podczas jazdy w 2016 roku policjanci w całej Polsce wlepili blisko 92 tys. mandatów. W samym województwie łódzkim było to ponad 5700 mandatów i wniosków o ukaranie.

Akcja ma trwać do końca czerwca. Przypominamy, że za trzymanie w ręku telefonu lub innego przedmiotu grozi mandat 200 złotych i 5 punktów karnych.

d3ebjqc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ebjqc
Więcej tematów