Trwa ładowanie...
d40yum5

Policja rozbiła gang wyłudzający odszkodowania komunikacyjne

d40yum5
d40yum5

Jedenaście osób - w tym trzech policjantów - związanych z grupą specjalizującą się w wyłudzaniu odszkodowań komunikacyjnych zatrzymali w poniedziałek funkcjonariusze śląskiego wydziału Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji.

"Ze względu na dobro prowadzonego postępowania, na razie nie jest możliwe podanie bliższych informacji w tej sprawie, także na temat jednostek, w których pełnili służbę funkcjonariusze objęci zarzutami" - powiedział PAP kom. Janusz Jończyk z zespołu prasowego śląskiej policji.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Katowicach. Jak dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do śledztwa, podejrzanych zatrzymano pod zarzutami udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw, poświadczenia nieprawdy w dokumentach i łapownictwa.

Podejrzani mieli wyłudzać od ubezpieczycieli pieniądze za umyślne lub fikcyjne kolizje. Za łapówki mieli potwierdzać je zatrzymani policjanci. Przestępcy dokonywali też oszustw i fałszowali dokumenty.

d40yum5

Policjanci określają sprawę jako rozwojową. O zatrzymanych policjantach wiadomo na razie jedynie to, że pracowali w różnych jednostkach śląskiego garnizonu policji. Oprócz sankcji karnych, stracą pracę w policji. Może im grozić nawet do dziesięciu lat więzienia.

Pod zarzutami poświadczania nieprawdy w dokumentacji związanej z kolizjami drogowymi, w celu wyłudzania odszkodowań, jesienią ub. roku zatrzymano już dwóch policjantów z Częstochowy. Był to jeden z wątków śledztwa, dotyczącego korupcji w policji w Radomsku i innych jednostkach, które od 2002 r. prowadzi Prokuratura Apelacyjna w Krakowie.

Pierwszy akt oskarżenia w tej sprawie trafił do sądu w Częstochowie w marcu 2004 r. Oskarżono w nim 31 osób, w tym 9 policjantów, o udział w procederze wyłudzania odszkodowań komunikacyjnych na kwotę ponad 2 mln zł.

Akt oskarżenia w podobnej sprawie, w której oskarżonych zostało 40 osób, w tym sześcioro policjantów, wpłynął ponad pół roku temu do sądu w Pabianicach (Łódzkie). Członkom grupy łódzka prokuratura przedstawiła wówczas zarzuty dotyczące 20 przypadków, w wyniku których wyłudzili lub usiłowali wyłudzić ponad 200 tys. zł na szkodę pięciu firm ubezpieczeniowych. Byli to kolejni oskarżeni w ramach prowadzonego przez wydział ds. przestępczości zorganizowanej Prokuratury Okręgowej w Łodzi, KWP i Biura Spraw Wewnętrznych KGP dużego śledztwa, dotyczącego wyłudzeń odszkodowań komunikacyjnych. W sumie zarzuty w tej sprawie, w kilku jej wątkach, przedstawiono ponad 100 osobom.(PAP)

d40yum5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40yum5
Więcej tematów