Trwa ładowanie...

Pojazdy bez kierowcy już niedługo mogą pojawić się na ulicach Łodzi

d258bat
d258bat

Czy w 2018 r. na głównej ulicy Łodzi, Piotrkowskiej, pojawią się pierwsze pojazdy autonomiczne? Samochody bez kierowcy miałyby wozić łodzian i turystów. Nad koncepcją wyglądu i funkcjonowania takich taksówek pracuje właśnie grupa projektantów ze studia One One Lab w łódzkim Bionanoparku.

Pomysłodawcą projektu stworzenia pojazdów autonomicznych dla Łodzi jest Wojciech Wycichowski z Rady Fundacji Ulicy Piotrkowskiej. Stworzeniem systemu zająć się mają zespoły inżynierów z Politechniki Warszawskiej i Łódzkiej. Nad wyglądem pojazdów pracują zaś projektancipod kierownictwem Jacka Chrzanowskiego, mający na swoim koncie m.in. projekt Syrma Hypersport Concept - jeden z najlepiej przyjętych samochodów koncepcyjnych na *Genewa *Motorshow 2015.

Projekt przewiduje stworzenie elektrycznego pojazdu poruszającego się autonomicznie, czyli bez kierowcy ("drive-by-wire") po głównej ulicy miasta - Piotrkowskiej. Auto ma się poruszać po wirtualnej szynie GPS ze średnią prędkością 10-15 km/h.

- Ten system będzie korzystał ze swojego rodzaju szyny GPS, czyli będzie się poruszał w ściśle określonych liniach, używając koordynatów GPS, w tym przypadku na ulicy Piotrkowskiej - opowiada Jacek Chrzanowski.

d258bat

W przyszłości system ma być rozbudowany także na inne rejony miasta. Według Chrzanowskiego niewykluczone, że jeżeli Łódź otrzyma organizację *Expo *2022, to już w trakcie tej wystawy pojazdy mogłyby przewozić pasażerów między terenami wystawowymi w Nowym Centrum Łodzi a ulicą Piotrkowską.

Pojazd przeznaczony dla 4-6 osób ma charakteryzować się łatwością obsługi. Jego przywoływanie odbywać się będzie za pomocą specjalnej aplikacji w telefonie, a poprzez zamontowane w środku panele będzie można określić miejsce, do którego chcemy jechać i w którym pojazd ma się zatrzymać.

Projektanci chcą także, żeby na szybach auta, za pomocą specjalnych rzutników, były wyświetlane informacje o mijanych na trasie np. zabytkach czy restauracjach. W przyszłości mogłyby się w nim pojawić wyświetlacze z rozszerzoną rzeczywistością.

Pojazd sam ma przewidywać zachowania pieszych i innych uczestników ruchu na trasie, a także omijać ewentualne przeszkody. System kamer, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych, ma być dozorowany przez centrum dowodzenia, którego pracownicy reagować mają w razie sygnalizowanych problemów.

d258bat

Nad systemem informatycznym i mechaniką pojazdu pracować będą zespoły naukowców z Łodzi i Warszawy: zespół prof. Sławomira Wiaka - nowego rektora PŁ i szefa Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych PŁ oraz prof. Włodzimierza Choromańskiego - kierownika Zakładu Systemów Informatycznych i Mechatronicznych w Transporcie Politechniki Warszawskiej.

- To jest obecnie najważniejsza rzecz, żeby stworzyć platformę, która się porusza i system, będący w stanie obsługiwać takie pojazdy. Później wkroczymy już my, z projektem wyglądu i budową pojazdu - dodał projektant. Według niego prace nad systemem, który ma zarządzać samochodami potrwają ok. trzech lat; budowa samego pojazdu powinna trwać krócej. Trwają starania o uzyskanie finansowania projektu, także ze środków unijnych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze auta mogą pojawić się na ulicy Piotrkowskiej już w 2018 roku - zapowiada Chrzanowski.

Projektanci One One Lab pochodzą z Polski, Indii, Chin, Izraela, Iranu, Tajwanu, Meksyku, Włoch, Niemiec i Rosji; są absolwentami najbardziej prestiżowych szkół projektowych. Główne biuro projektowe znajduje się w łódzkim Bionanoparku, ale wkrótce powstać ma oddział w indyjskim Bombaju.

d258bat
d258bat
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d258bat
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj