Trwa ładowanie...

Pierwsza pomoc będzie częścią egzaminu na prawo jazdy

Pierwsza pomoc będzie częścią egzaminu na prawo jazdyŹródło: PAP/Aleksander Koźmiński
d3xvvwh
d3xvvwh

Platforma Obywatelska chce wprowadzenia do egzaminu państwowego na prawo jazdy dodatkowej części - sprawdzającej praktyczne umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Będą to kolejne zmiany w formule egzaminu i dalsze utrudniania dla zdających. Mimo to, posłowie zaznaczają, że chcą w ten sposób rozwiązać poważny problem występujący na polskich drogach.

Projekt zmian w Prawie o ruchu drogowym złożony w Sejmie i zakłada wprowadzenie praktycznego egzaminu z udzielania pierwszej pomocy. Jak argumentują wnioskodawcy, jest to podyktowane wysokim wskaźnikiem zgonów ofiar wypadków drogowych, z których duża część miałaby szanse na przeżycie, gdyby w porę skutecznie przeprowadzono ich reanimację.

Odnosząc się do tego zapisu, posłanka Beata Bublewicz oceniła, że "to jest kolejny społeczny problem, z którym się zmagamy - my, dorośli ludzie, nie potrafimy udzielać pierwszej pomocy". Dlatego, jak mówiła, dochodzi do sytuacji, które też znajdują odzwierciedlenie w tragicznych statystykach - ludzie umierają, ponieważ ktoś nie potrafił udzielić pierwszej pomocy.

- Jeżeli ktoś chce być kierowcą i zdaje egzamin, to test z udzielania pierwszej pomocy nie może ograniczać się do zaznaczenia w teście, jak powinno przebiegać skuteczne udzielanie pierwszej pomocy - powiedziała posłanka.

(fot. PAP/DPA/Friso Gentsch)
Źródło: (fot. PAP/DPA/Friso Gentsch)

W uzasadnieniu do projektu zaznaczono, że w bardzo niewielkim odsetku wypadków pomoc medyczna przybywa na miejsce zdarzenia przed upływem pierwszych czterech minut od zgłoszenia. Jednak tylko w pierwszych czterech minutach od zatrzymania krążenia można podjąć skuteczną reanimację, a to oznacza, że ofiary wypadku są zależne od umiejętności świadków.

Jak zwrócono uwagę, wszystkie 49 Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego w Polsce wyposażone jest w fantomy, natomiast tylko 10 placówek posiada defibrylatory - łączny koszt zakupu 39 defibrylatorów wyniósłby 195 tys. zł.

sj, moto.wp.pl

d3xvvwh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xvvwh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj