Trwa ładowanie...

Pasażer winny wypadkowi. To możliwe

Sąd w Kołobrzegu orzekł, że jedynym winnym wypadkowi samochodowemu z 2015 roku jest jadący autem pasażer. Wbrew temu, co w pierwszej chwili można byłoby pomyśleć, nie jest to sądowa pomyłka. Takie sytuacje nie należą do rzadkości.

Pasażer winny wypadkowi. To możliweŹródło: PAP, fot: Maciej Kulczyński
d5wjgpi
d5wjgpi

Pijany zaatakował kierującą żonę

Do zdarzenia doszło 1 maja 2015 roku. Samochód prowadziła Mariola W., za nią siedział jej pijany mąż Ryszard W., a oprócz nich w aucie byli jeszcze rodzice kobiety oraz jej 11-letni syn. W pewnym momencie nietrzeźwy mężczyzna zaczął szarpać żonę za włosy, uderzać ją w głowę, kopać w oparcie jej fotela, a dodatkowo wytrącił jej okulary i aparat słuchowy. W efekcie kobieta straciła panowanie nad pojazdem, a ten wjechał do rowu. W wypadku zginęli syn i ojciec siedzącej za kierownicą kobiety.

Kołobrzeski sąd nie miał wątpliwości i jako jedynego sprawcę wypadku wskazał Ryszarda W. Jak stwierdził prowadzący sprawę sędzia, sprawcą wypadku może być każdy uczestnik ruchu drogowego, a prawo na wszystkich nakłada obowiązek unikania działań, które mogą powodować zagrożenie.

Ryszard W. został skazany na osiem lat pozbawienia wolności. Orzeczono względem niego również dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych i 20 tys. zadośćuczynienia na rzecz żony i teściowej. Wyrok nie jest prawomocny.

Nie zawsze winny kierowca

Wypadki, które powodują pasażerowie, wcale nie są tak wielką rzadkością. W marcu 2017 roku w Dusznikach pijany pasażer podczas jazdy nagle zaciągnął hamulec ręczny. Kierująca passatem kobieta, choć była trzeźwa, nie zdołała opanować auta, które uderzyło w drzewo. Ranna została trzyletnia dziewczynka, która przewożona była bez fotelika. Mężczyźnie grożą trzy lata więzienia.

d5wjgpi

Bardzo podobny przebieg miało zdarzenie z maja 2015 roku nieopodal Kamienia Pomorskiego. Tu również pasażer zaciągnął hamulec postojowy podczas jazdy, co skończyło się wjechaniem w drzewo. Ranne zostały dwie osoby.

W lipcu 2016 roku na drodze krajowej nr 10 w okolicach Nakła doszło do wypadku, który również spowodował pasażer. Pijany 68-latek szarpnął za kierownicę, co spowodowało wjechanie do rowu i dachowanie. W zdarzeniu nikt nie został ranny, więc skończyło się na 500-złotowym mandacie dla pasażera.

Wjechaniem na pobocze i do lasu zakończyła się małżeńska kłótnia w okolicach Annopola. Pijany mężczyzna pociągnął za kierownicę, a jego prowadząca auto żona nie zdołała zapobiec wypadnięciu z drogi. Na szczęście skończyło się na zniszczeniu auta i niegroźnych potłuczeniach.

Jak zapobiec takim zdarzeniom? Jeśli wiemy, że dana osoba po spożyciu alkoholu ma tendencję do agresji, najlepiej nie godzić się na wspólną jazdę. Jeśli już nie ma wyboru, nietrzeźwą osobę najlepiej posadzić jak najdalej od kierowcy.

d5wjgpi

Zgodnie z kodeksem karnym nieumyślne spowodowanie wypadku zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności. Jeśli w następstwie wypadku ktoś zginie lub poniesie ciężki uszczerbek na zdrowiu, sprawca trafi do więzienia na okres od 6 miesięcy do 8 lat. Jak pokazuje życie, nie musi być on kierowcą samochodu.

Przyczynienie, czyli współwina

Czasami zdarza się, że pasażer przyczyni się do powstania wypadku, ale nie w sposób bezpośredni. Najczęściej do takich sytuacji dochodzi przy okazji zakrapianych imprez. Klasyczny przykład to picie alkoholu z osobą, która potem ma prowadzić auto. W takiej sytuacji pijany pasażer nie poniesie konsekwencji karnych, ale jeśli w zdarzeniu odniesie obrażenia, sąd obniży mu świadczenie z tytułu odszkodowania.

Jak informuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, jazda z pijanym kierowcą, z którym wcześniej piło się alkohol, zwykle oznacza obniżenie odszkodowania o 30-70 proc. Niezapięcie pasów bezpieczeństwa również może być powodem obniżenia odszkodowania – zwykle o 30-50 proc.

O tym, że nie należy wsiadać za kierownicę, będąc pod wpływem alkoholu, wie każdy. Ostrożność należy też zachować, wioząc nietrzeźwe osoby. Ci zaś, których pod wpływem "kilku głębszych” ponosi fantazja, muszą wiedzieć, że za swoje nierozważne decyzje mogą ponieść konsekwencje.

d5wjgpi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5wjgpi
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj