Trwa ładowanie...
porady
14 września 2006, 13:25

Parujące szyby

Parujące szyby
d1rs00a
d1rs00a

Dużymi krokami zbliża się jesień i zima - pory roku w których dużą zmorą kierowców są parujące szyby. W wielu przypadkach zjawisko to można znacznie ograniczyć lub nawet całkiem wyeliminować. Trzeba tylko trochę zadbać o samochód.

Powodów parowania szyb może być kilka. Jedną z częstszych przyczyn jest zabrudzenie filtra pyłkowego, w który od kilku lat wyposażane są praktycznie wszystkie samochody. Zatkany filtr pyłkowy znacznie ogranicza przepływ świeżego powietrza i to jest powodem, że podczas deszczu praktycznie nie można usunąć pary z przedniej szyby, nawet mimo włączenia wentylatora na najwyższą prędkość. Włączenie klimatyzacji powinno zmniejszyć parowanie szyb, ale jest to tylko środek doraźny, który usuwa skutek, a nie przyczynę.

| [

]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/10453/szyba-1-b.jpeg',500,358) ) |
| --- | Trwałość filtra może być znacznie mniejsza niż zakłada producent. W wielu przypadkach filtr jest kompletnie zatkany już po 15 tys. km, a tymczasem wg zaleceń producenta powinien być wymieniony dopiero po 40 tys. km. Filtr bardzo szybko się zatka jeśli jeździmy w mieście lub po drogach o bardzo dużym zapyleniu. Jedynym sposobem na pozbycie się parujących szyb jest wymiana filtra. Na szczęście ceny nie są wysokie. Do większości samochodów kosztują nie więcej niż 30 zł, jednak zdarza się, że niektóre filtry kosztują 70, a nawet 300 zł. Ale niezależnie od ceny tak samo szybko się brudzą. Wymiana filtra jest w większości samochodów czynnością bardzo prostą i niewymagającą nawet żadnych narzędzi. Najczęściej filtr jest umieszczony na podszybiu (po prawej stronie lub na środku) i aby go wymienić wystarczy zdemontować część podszybia.

d1rs00a

Filtr może być także dostępny z wnętrza. Jest on umieszczony pod schowkiem po stronie pasażera i do jego demontażu najczęściej potrzeba kilka podstawowych narzędzi. Ale nadal jest to operacja dość prosta. | [

]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/10453/filtr-1-b.jpeg',500,375) ) |
| --- | Podczas montażu należy zwracać uwagę na kierunek przepływu powietrza, ponieważ sposób założenia ma wpływ na poprawną pracę. A z prawidłowym włożeniem filtra nie powinno być problemu, ponieważ są namalowane strzałki pokazujące kierunek przepływu powietrza.

Niektórzy kierowcy w ramach oszczędności decydują się na usunięcie filtra z układu. Jednak będzie to tylko pozorna oszczędność, gdyż późniejsze czyszczenie układu wentylacji z brudu i liści może być znacznie kosztowniejsze niż systematyczna wymiana filtra.
Kolejnym powodem parowania szyb jest wilgoć we wnętrzu samochodu. Może być ona efektem nieszczelnego nadwozia lub używania w mokre dni welurowych dywaników, które mocno wchłaniają wodę. W okresie jesienno-zimowym warto zamienić je na gumowe. Wyglądają może nieco gorej, ale są bardziej praktyczne. Parowanie szyb może wynikać także z nieodpowiedniej obsługi układu wentylacji. Dłuższa jazda na obiegu wewnętrznym na pewno spowoduje całkowite zaparowanie wszystkich szyb i nawet włączenie klimatyzacji niewiele pomoże.

d1rs00a

Autor: Grzegorz Burda

d1rs00a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rs00a
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj