Trwa ładowanie...

Ostatnia prosta polskiego samochodu elektrycznego. Problemem włoski gigant

Trzy elektryczne samochody dostawcze różnej wielkości z Polski – taki plan ma Fabryka Samochodów Elektrycznych, która już wcześniej pochwaliła się ładowanym z gniazdka FSE-01. Założenia wydają się możliwe do zrealizowania, choć ich finalizację może pokrzyżować Fiat.

Ostatnia prosta polskiego samochodu elektrycznego. Problemem włoski gigantŹródło: East News, fot: Maciej Luczniewski/REPORTER
d2n21gn
d2n21gn

O elektrycznym FSE-01 było wyjątkowo głośno w zeszłym roku, kiedy to auto zostało przedstawione szerszej publiczności. Nadwozie to oczywiście lubiany w Polsce (jak i produkowany w Tychach) Fiat 500, jednak elektryczna mechanika jest dziełem polskich inżynierów z Instytutu KOMEL. Silnik ma moc 61 KM, a maksymalny zasięg FSE-01 to 102 km. Podobnymi przeróbkami zajmują się Włosi z firmy Micor-Velt.

FSE nie skupia się wyłącznie na rozwoju FSE-01. Dzięki dofinansowaniu z projektu INNOmoto, finansowanego ze środków UE, ruszył projekt "dostawczego pojazdu o napędzie elektrycznym z inteligentnym systemem zarządzania energii". Rekomendowana kwota dofinansowania to 4 496 869 zł.

Pomysł Ursusa. Może i wygląda zabawnie, ale sprawdza się chociażby w usługach komunalnych  East News
Pomysł Ursusa. Może i wygląda zabawnie, ale sprawdza się chociażby w usługach komunalnych Źródło: East News

Za te pieniądze mają zostać opracowane trzy modele pojazdów dostawczych. Przedstawiciele FSE nie chcą zdradzać więcej szczegółów. Wejście w ten segment jest jak najbardziej zrozumiałe – Poczta Polska zainteresowana jest elektrykami dla listonoszy, Ursus przygotował ekologicznego dostawczaka Elvi, rozwijano też ideę pojazdu transportowego, którego waga nie przekracza 600 kg dzięki wykorzystaniu materiałów kompozytowych. Taki pojazd sprawdzi się w usługach komunalnych.

d2n21gn

Prace nad dostawczakami trwają, a projekt miejskiego FSE-01 jest na ostatniej prostej. Jak dowiedzieliśmy się od Barbary Malczewskiej, rzecznika prasowego Fabryki Samochodów Elektrycznych w Bielsku-Białej, sprzedaż ma ruszyć, przy dość optymistycznych założeniach, jeszcze w tym roku. W gronie klientów znajdą się głównie firmy, którym zależy na niskich kosztach całkowitych eksploatacji pojazdu. Pierwsze egzemplarze już znalazły klientów – w ich gronie jest między innymi wypożyczalnia samochodów.

Wygląda niemal tak samo i stoi za nim lubiana marka. Może więc pogrzebać idee FSE-01  Materiały prasowe
Wygląda niemal tak samo i stoi za nim lubiana marka. Może więc pogrzebać idee FSE-01 Źródło: Materiały prasowe

Czyżby ambitny projekt polskiego samochodu elektrycznego w końcu wyszedł na prostą? Nie do końca. Już na początku czerwca prezes Fiat Chrysler Automobiles podzieli się planami dotyczącymi rozwoju fabryki w Tychach. Pierwsze informacje z nieoficjalnych, choć zaufanych źródeł wskazują, że do produkowanych na południu Polski 500-tek dołączy elektryczna odmiana tego modelu.

Elektryczna "500-tka" nie jest oferowana w naszym kraju, lecz na portalach aukcyjnych znaleźć można co najmniej kilkanaście sztuk. Często takie auta wykorzystywane są jako transport w miastach czy w roli mobilnej reklamy. Fiat ma zasięg 135 km na jednym ładowaniu. Większa sieć serwisowa czy chociażby zaufanie klientów do marki może pogrzebać plany FSE.

d2n21gn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n21gn
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj