Trwa ładowanie...
d2qmtlm

Orlen otwiera stację wodorową, ale w Niemczech

Pierwsza polska spółka debiutuje dziś na rynku stacji zasilania aut wodorem. Punkt nie powstał jednak w Polsce, a w Niemczech. Orlen chce tam zebrać doświadczenia - informuje wtorkowy "Puls Biznesu".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Orlen otwiera stację wodorową, ale w Niemczech
(PAP, Fot: Tomasz Gzell)
d2qmtlm

Punkt zostanie uruchomiony na niemieckiej stacji należącej do PKN Orlen, działającej pod marką Star, w miejscowości Mulheim - podała gazeta.

"Dzięki temu pilotażowi Orlen chce pozyskać doświadczenia, które pomogą mu w rozwoju sprzedaży paliw alternatywnych również w Polsce" - dowiadujemy się z "Pulsu Biznesu".

Dziennik informuje, że "Orlen chce rozwijać ładowanie aut wodorem równolegle do ładowania prądem. Ma już cztery punkty ładowania Tesli, dwa w Polsce i dwa w Niemczech".

d2qmtlm

Jak zauważa gazeta, "nad wodorem pracuje też druga polska firma paliwowa, czyli Lotos. Na razie nie oferuje jednak usługi tankowania aut wodorem, tylko wzięła się za badania. W ramach projektu Hestor bada możliwości magazynowania energii w postaci wodoru, a następnie wykorzystania go w transporcie".

Cytowany przez "Puls Biznesu" Krzysztof Romaniuk, dyrektor ds. analiz w Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego przyznaje, że - dziś w Polsce nie ma ani jednej ogólnodostępnej stacji do ładowania aut wodorem. Ten rynek jeszcze u nas nie istnieje. W całej Europie jego skala jest zresztą niewielka - w Niemczech do 2018 r. ma być 50 takich stacji, w Beneluksie jest ich około 100.

Zdaniem eksperta koszt pozyskania wodoru jest na razie wysoki, co hamuje rozwój rynku.

d2qmtlm

Podziel się opinią

Share

d2qmtlm

d2qmtlm