Trwa ładowanie...

Opona sama daje znać, że czas na wymianę. Kilka wyznaczników

Stan opon ma kluczowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. Dlatego zarówno wybór nowych opon, jak i ich konserwacja jest bardzo ważnym zadaniem. Aby ułatwić zadanie, warto sprawić sobie poręczne narzędzie, które pozwoli ci kontrolować stan kół na bieżąco.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Opona sama daje znać, że czas na wymianę. Kilka wyznacznikówŹródło: Fotolia, fot: chalabala
d2xqs7l
d2xqs7l

Podpowiadamy, po czym poznać, że opony nadają się już do wymiany, a także polecamy drobny gadżet, który pozwoli sprawdzić zarówno ciśnienie w kołach, jak i stan zużycia bieżnika.

Wysokość bieżnika

Przyjmuje się, że opony powinny mieć głębokość bieżnika na poziomie 3 mm (letnie) oraz 4 mm (zimowe), jeśli natomiast wartość spadnie poniżej 1,6 mm, koła nie nadają się do jazdy i stanowią realne zagrożenie dla właściciela pojazdu oraz uczestników ruchu drogowego. Z dalszego użytku wykluczone są również opony, w których poszczególne części samoczynnie się rozkleiły, bądź doszło do jakichkolwiek deformacji gumy.

Wyważenie kół

To aspekt, o którym często zapominają osoby, które zmieniają opony samodzielnie. Jeżeli przy jeździe z dużą prędkością czujesz na kierownicy delikatne drgania, a na oponach zaobserwowałeś nierównomierne zużycie bieżnika, to znak, że twoje koła są źle wyważone. To nieco obniża sterowność w czasie hamowania, a samochód może z opóźnieniem reagować na ruchy kierownicy, a nawet ściągać na boki. To stwarza zagrożenie zarówno dla ciebie, jak i dla innych uczestnikach ruchu drogowego.
Stan kół najczęściej sprawdza się podczas sezonowej wymiany opon, choć uznaje się, że powinno się to robić co 8-10 tysięcy przejechanych kilometrów. Najlepiej zrobić to na stacji diagnostycznej. Źle wyważone koła poznasz również po niejednolitym starciu bieżnika. jeśli koło jest "łyse" z jednej strony, to prawdopodobnie problem tkwi właśnie w zbieżności.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Konsekwencje złego stanu opon

To wszystko składa się na pogorszenie trakcji. Jeśli droga hamowania stopniowo się zwiększa, zwłaszcza na mokrej lub oblodzonej nawierzchni, najwyższy czas na zmiany. Bywa również, że trudniej nam utrzymać właściwy tor jazdy, za co może odpowiadać zarówno nierównomierne zużycie bieżnika, jak i niedostateczne ciśnienie w kołach. By je sprawdzić, nie musisz nawet jechać na stację benzynową.

W wystarczy mieć przy sobie poręczny brelok, który pozwoli zmierzyć ten parametr. Wystarczy przytknąć i docisnąć czujnik do opony, a wbudowany licznik pokaże odpowiednią wartość. Jeśli okaże się niewystarczająca, trzeba będzie dopompować opony.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2xqs7l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xqs7l
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj