Trwa ładowanie...
d1zhouo
d1zhouo

Opolskie/ Ruszyła budowa hal kolejnego inwestora w KSSE w Ujeździe

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1zhouo

Budowę dwóch hal o powierzchni 10 tys. metrów kwadratowych każda rozpoczęła uroczyście w czwartek Mubea - niemiecka firma z branży motoryzacyjnej. Hale powstają na terenie KSSE w Ujeździe (opolskie). Pracę w zakładzie ma znaleźć co najmniej 350 osób.

Mubea Automotive Poland to trzeci inwestor, który lokuje swój zakład na terenie KSSE w Ujeździe pod Olszową, blisko węzła autostradowego A4.

Przewodniczący zarządu spółki Andreas Rinsdorf mówił w czwartek, że zanim zapadła decyzja o lokalizacji zakładu firmy w Ujeździe rozważane też były tereny na Węgrzech i w Czechach. Zaznaczył, że Opolszczyznę wybrano m.in. przez wzgląd na bliskość do działającego już zakładu Mubea w Czechach, przyjazny klimat wobec inwestora w samorządach i instytucjach, które obsługiwały firmę czy fakt, iż w woj. opolskim mieszka wielu ludzi posługujących się językiem niemieckim.

d1zhouo

Rinsdorf dodał, że zanim firma zdecydowała o inwestycji w Ujeździe, chciała też "zrozumieć mieszkających na tym terenie ludzi". Dlatego jej przedstawiciele podróżowali po regionie. "To, co zobaczyliśmy zrobiło na nas bardzo dobre wrażenie - domostwa były zadbane, dobrze utrzymane. Wywnioskowaliśmy, że mieszkają w nich ludzie, na których można polegać i którzy mają odpowiedni stosunek do pracy" - powiedział.

Starszy specjalista opolskiego Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera Ewa Dudik mówiła PAP, że w sumie przedstawiciele firmy Mubea oglądali sześć lokalizacji w woj. opolskim - w tym w Opolu. Dodała, że prócz podróży po regionie odwiedzili też np. trzy centra kształcenia ustawicznego - w Opolu, Kędzierzynie-Koźlu i Strzelcach Opolskich, by przekonać się jak i gdzie szkoleni są potencjalni pracownicy.

Mubea Automotive Poland ulokowała się w Ujeździe na ponad 14-hektarowej działce. Dyrektor ds. handlowych firmy Danuta Wesołowska powiedziała PAP, że wartość całej inwestycji firmy w tym miejscu ma wynieść ok. 49 mln euro. Prace budowlane ruszyły już z początkiem września, a produkcja w nich ma ruszyć z początkiem kwietnia przyszłego roku.

W budowanych halach mają być produkowane komponenty dla branży automotiv. "Jedna linia technologiczna, którą uruchomimy, będzie linią produkcji opasek zaciskowych do przewodów hydraulicznych wykorzystywanych przy takich elementach jak ogrzewanie samochodu, chłodzenie. Druga posłuży do produkcji sprężyn talerzowych do przekładni automatycznych" - wyjaśniła Wesołowska.

d1zhouo

Docelowo na terenie, który kupiła w Ujeździe Mubea, ma powstać sześć hal produkcyjnych. Do końca przyszłego roku w dwóch pierwszych zatrudnienie znajdzie ok. 230 osób. "Nabór pracowników już trwa. Pierwsze osoby szkolone są w Czechach i Niemczech" - powiedziała PAP Wesołowska. Dodała, że docelowo zatrudnienie w firmie Mubea ma znaleźć co najmniej 350 osób. "Ale wcale nie wykluczam, że może być to liczba znacznie większa" - zaznaczyła. Przyznała, że "mówi się nawet o 500".

Dyrektor ds. handlowych firmy podkreśliła, że w Ujeździe powstanie też dział wytwórczy nowych technologii. W związku z tym Mubea - prócz pracowników produkcji, elektryków, ślusarzy, pracowników utrzymania ruchu czy monterów - zatrudniać ma konstruktorów maszyn i urządzeń specjalnego przeznaczenia przemysłowego, elektroników czy programistów.

Burmistrz Ujazdu Tadeusz Kauch podkreślił w rozmowie z PAP, że dla samorządu taka inwestycja oznacza przede wszystkim miejsca pracy. Dodał, że liczy, iż dzięki temu do na Opolszczyznę i do Ujazdu wróci też choć część osób pracujących za granicą - np. w niemieckich koncernach motoryzacyjnych.

"Mam wśród nich znajomych, często z nimi rozmawiam. Mówią, że jak rynek pracy się poprawi i zarobki wzrosną tak, że będą mogli tu funkcjonować, to zdecydują się wrócić" - mówił PAP Kauch.

Mubea to dostawca wyrobów dla przemysłu samochodowego. Produkuje m.in. sprężyny techniczne stosowane w układach konstrukcyjnych pojazdów, podwozia i układy napędowe czy elementy karoserii. Główna siedziba firmy, liczącej dotąd 28 oddziałów, mieści się w Niemczech. Inne zakłady spółki są też np. w Czechach, Hiszpanii, Włoszech, Szwajcarii. Firma obecna jest również w USA, Meksyku, Brazylii, Indiach czy Chinach.

d1zhouo

Podziel się opinią

Share

d1zhouo

d1zhouo