Trwa ładowanie...
d2joget
porady
16-06-2015 14:08

Oleje silnikowe pomagają oszczędzać paliwo

d2joget
d2joget

Rosnące wymagania co do czystości spalin zmuszają inżynierów do budowania coraz bardziej skomplikowanych jednostek napędowych i układów oczyszczających spaliny. Te stawiają coraz bardziej wygórowane wymagania olejom silnikowym. Spowodowało to wydzielenie się kilku klas smarowideł, które różnią się nie tylko parametrami, ale też pozwalają zaoszczędzić mniej lub więcej paliwa.

Od dawna wiadomo, że największym związanym z motoryzacją zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia jest emisja cząstek sadzy oraz tlenki azotu. By z nimi walczyć, stworzono urządzenia takie jak zawór EGR i filtr cząstek stałych. Szczególnie ten drugi jest urządzeniem drogim i niezwykle delikatnym. Jego sprawne działanie nie jest możliwe, gdy zostanie on zanieczyszczony niektórymi substancjami. Należą do nich popioły nieorganicznych substancji, będące pozostałościami po spalaniu oleju silnikowego, a dokładniej uszlachetniających go dodatków. Opracowano więc zestawy odpowiednie do jednostek napędowych współpracujących z filtrami cząstek stałych. Nazywa się je olejami niskopopiołowymi.

Co ważne, wrażliwość układów oczyszczających spaliny w samochodach niektórych marek jest inna niż u innych. Powstały więc odpowiednie klasy oleju niskopopiołowego do samochodów osobowych. Ich nazwy i standardy zostały określone przez europejską organizację ACEA. Jak się okazuje, różne standardy wpływają również na spalanie. Które oleje pozwalają więcej zaoszczędzić?

Klasa C1 - oszczędność paliwa nie mniejsza niż 3 proc. Oleje tego segmentu są odpowiednie do silników wymagających niskiego poziomu popiołu siarczanowego, związków siarki i związków fosforu (SAPS) oraz niższego indeksu lepkości wysokotemperaturowej. W Europie takie oleje preferuje Ford, a w części modelów i wersji silnikowych dopuszcza również Mazda.

Klasa C2 - oszczędność paliwa nie mniejsza niż 2,5 proc. Oleje właściwe do silników wymagających średniego poziomu SAPS i niskiego indeksu lepkości. Takie smarowidła najczęściej polecane są do samochodów Fiata i koncernu PSA, a więc Citroenów i Peugeotów.

d2joget

Klasa C3 - oszczędność paliwa nie mniejsza niż 1 proc. Oleje dla silników wymagających średniego poziomu SAPS oraz wyższego indeksu lepkości. Można powiedzieć, ze to typowo niemieckie smarowidło, gdyż jest najczęściej polecane w samochodach produkowanych przez naszych zachodnich sąsiadów, a więc w BMW, Mercedesach i modelach koncernu Volkswagena.

Klasa C4 - oszczędność paliwa nie mniejsza niż 1 proc. To klasa olejów właściwych dla silników wymagających niskiego poziomu SAPS oraz wysokiego indeksu lepkości. Zazwyczaj właśnie takie smarowidło poleca do swoich samochodów firma Renault, Nissan, a w przypadku części modeli również Suzuki.

Przed wyborem oleju do naszego samochodu sprawdźmy w instrukcji obsługi, jakiego rodzaju smarowidło zaleca producent. W dzisiejszych czasach pod maską samochodu danej marki może pracować silnik zupełnie innego koncernu. Poza tym mogą występować również różnice pod względem wymagań poszczególnych jednostek jednego producenta. Należy zawsze używać oleju o dokładnie takich parametrach, jakie podaje producent. Jeśli zdecydujemy się wybrać bardziej „oszczędną” opcję, zamiast spodziewanych profitów możemy otrzymać wysoki rachunek od mechanika.

Źródło: Shell
tb/sj

d2joget
d2joget
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2joget
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj