24-01-2009 10:08

Ogier wygrał 77. Rajd Monte Carlo

d4boakq
d4boakq

Francuz Sebastien Ogier (Peugeot 207 S2000) został zwycięzcą 77. Rajdu Monte Carlo. Wyprzedził innych kierowców tego teamu - o 1.43,6 Belga Freddy'ego Loix i o 2.21,6 rodaka Stephane'a Sarrazina.

W 1985 roku triumfował inny zawodnik jadący Peugeotem (205) Fin Ari Vatanen.

Dwa ostatnie odcinki specjalne wygrał Sarrazin, ale jego wcześniejsza strata do rywali była zbyt duża. Na czwartej pozycji uplasował się Czech Jan Kopecky (Skoda Fabia)
, a piąty był Włoch Giandomenico Basso (Abarth Grande Punto)
.

Z powodu wypadków i awarii samochodów 77. edycji imprezy nie ukończyli m.in. Francuz Didier Auriol i Fin Toni Gardemeister.

d4boakq

Rajd Monte Carlo po raz pierwszy nie znalazł się w programie mistrzostw świata. Wcześniej tradycyjnie był pierwszą eliminacją, a w tym roku zaliczany został tylko do klasyfikacji Intercontinental Rally Challenge (IRC).

W zawodach IRC kierowcy nie startują samochodami w specyfikacji WRC. Rajd Monte Carlo stracił rangę el. MŚ półtora roku temu, gdy Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) w ramach ograniczania kosztów zdecydowała się ograniczyć liczbę eliminacji w sezonie. Do cyklu MŚ wróci w 2010 roku.

Natomiast w czerwcu tego roku eliminacją MŚ będzie Rajd Polski, zaplanowany na trasach w rejonie Mikołajek.