Trwa ładowanie...

Odcinkowy pomiar prędkości: działają wszystkie lokalizacje

Odcinkowy pomiar prędkości: działają wszystkie lokalizacjeŹródło: Daniel Dmitriew / FORUM
d2dv0qx
d2dv0qx
Koniec taryfy ulgowej dla kierowców. Działają już wszystkie spośród zainstalowanych zestawów do odcinkowego pomiaru średniej prędkości. Inspekcja Transportu Drogowego otrzymała także jeden dodatkowy zestaw.

Trudna ekspansja

O tym, że polski elektroniczny system nadzoru nad kierowcami ma się wzbogacić o urządzenia mierzące średnią prędkość na odcinkach zaczęto mówić w 2012 roku. Droga od słów do czynów była jednak długa i dość wyboista. Na początku 2014 roku ujawniono 34 proponowane lokalizacje urządzeń systemu. Pięć z nich stanowiły tzw. miejsca zapasowe, w których urządzenia miały pojawić się w razie braku możliwości posadowienia ich w lokalizacjach pierwotnych. W lipcu 2014 roku ruszyły testy systemu, a pierwsze urządzenia udało się uruchomić dopiero w listopadzie 2015 roku. Kolejne wcale nie pojawiły się tak szybko, bo w przypadku części z nich problem stanowił brak instalacji zaopatrującej je w prąd. Dziś we wszystkich zaplanowanych przez GITD lokalizacjach urządzenia działają i mogą wystawiać mandaty. Jest również jedno dodatkowe.

1 grudnia 2016 roku przekazano GITD do wyłącznego użytkowania urządzenie do odcinkowego pomiaru średniej prędkości, będące własnością Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku. Zestaw „ Rekowo Górne – Reda” następnego dnia włączono do systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym.

Miejsca nadzoru

Mandaty za zbyt szybką jazdę na odcinku można otrzymać w 31 miejscach:

d2dv0qx

Kluki (województwo łódzkie)
Kolbuszowa (województwo podkarpackie)
Krościenko Wyżne – Iskrzynia (województwo podkarpackie)
Lubin (województwo dolnośląskie)
Strachówka – Warmiaki (województwo mazowieckie)
Gorzyce (województwo śląskie)
Gorzyce (województwo śląskie)
Wilcza – Nieborowice (województwo śląskie)
Radlin (województwo świętokrzyskie)
Rybitwy – Polesie (województwo mazowieckie)
Szymaki (województwo mazowieckie)
Pawłowo (województwo mazowieckie)
Szlichtyngowa-Górczyna (województwo lubuskie)
Sulechów (województwo lubuskie)
Złota (województwo łódzkie)
Babigoszcz-Gniazdowo (województwo zachodniopomorskie)
Regut-Człekówka (województwo mazowieckie)
Tarnów-Ładna (województwo małopolskie)
Tarnowskie Góry (województwo śląskie)
Tomaszów Mazowiecki (województwo łódzkie)
Sochaczew (województwo mazowieckie)
Zakręt (województwo mazowieckie)
Gietrzwałd-Naglady (województwo warmińsko-mazurskie)
Gwiazdowo-Piecki (województwo warmińsko-mazurskie)
Łęczna-Turowola (województwo lubelskie)
Rekowo Górne – Reda (województwo pomorskie)

(fot. GITD)
Źródło: (fot. GITD)

##Działanie i skuteczność
Jak dowiedzieliśmy się w ITD, na odcinkowym pomiarze średniej prędkości „wpada” wielu kierowców. Od początku roku do końca września urządzenia zarejestrowały 62 tys. naruszeń. Trzeba przy tym zaznaczyć, że do połowy marca funkcjonowało tylko pięć zestawów, na koniec marca było ich osiem, a od połowy roku 16.

Jak działa system? Instalacja znajduje się na bramownicach, które rozpościerają się nad jezdnią. System kamer odczytuje numery rejestracyjne samochodów wjeżdżających w dozorowaną strefę oraz czas zaistnienia tego faktu. Analogiczne czynności wykonywane są w momencie jej opuszczenia. Na podstawie tych danych wyliczana jest średnia prędkość, jaką rozwinął dany kierowca. Jeśli jest ona wyższa od tej nakazywanej przez znaki, odpowiednia informacja trafia do ITD i wystawiany jest mandat. Na nic zda się tu doskonale wyćwiczone przez Polaków na fotoradarach zwalnianie tuż przed urządzeniem rejestrującym i przyspieszanie po jego minięciu.

Każde z tych miejsc jest w widoczny sposób oznakowane. Przed wjazdem na objęty dozorem fragment zobaczymy znak D-51 (fotoradar), pod którym znajduje się tabliczka o treści: „Kontrola średniej prędkości na odcinku … km”.

Tomasz Budzik, Wirtualna Polska
Źródło: GITD, Canard

d2dv0qx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dv0qx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj