Trwa ładowanie...

Od 5 grudnia bez prawa jazdy w portfelu. Uprawnienia sprawdzisz w internecie

Wielu kierowców zdążyło się już przyzwyczaić, że w przypadku samochodów zarejestrowanych w Polsce na terenie naszego kraju można jeździć bez dowodu rejestracyjnego. Teraz wreszcie będziemy mogli zostawić w domu także prawo jazdy. Do tego już dziś uprawnienia każdego kierowcy można sprawdzić w internecie.

Prawo jazdyPrawo jazdyŹródło: WP, fot: Szymon Jasina
d1f0ii5
d1f0ii5

Od dawna już żyjemy w czasach, w których wszystkie nasze dane administracyjne są zapisane w bazach danych, a państwowe służby (teoretycznie) mają do nich łatwy dostęp. Jednak długo był problem z wykorzystaniem zalet tego rozwiązania. W końcu, po co wozić przy sobie dowód rejestracyjny czy prawo jazdy, skoro podczas kontroli policjant może sam łatwo znaleźć dane nasze lub naszego pojazdu? Na szczęście to się zmienia. Od jakiegoś czasu nie trzeba mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego, a 5 grudnia 2020 r. dołączy do niego prawo jazdy.

Podczas policyjnej kontroli wystarczy, że podamy policjantowi swoje dane, na podstawie których system wyświetli mu zdjęcie, informację o uprawnieniach i tym, czy nie zostały one zatrzymane. Warto przy tym będzie zainstalować na telefonie aplikację mObywatel. W razie stłuczki nie będzie trzeba wzywać policji, a drugiemu kierowcy, biorącemu udział w zdarzeniu, będzie można wyświetlić swoje prawo jazdy na ekranie telefonu. Aplikacja pozwala też sprawdzić posiadaną liczbę punktów karnych.

Same uprawnienia i ich ważność można już teraz sprawdzić na rządowej stronie internetowej. Wystarczy na niej wpisać imię, nazwisko oraz serię i numer blankietu z prawa jazdy. W tym ostatnim nie chodzi o numer prawa jazdy znajdujący się z przodu dokumentu, a o umieszczony z tyłu numer widniejący pod kodem kreskowym. Mając te 3 informacje, można zweryfikować uprawnienia każdego kierowcy. Policja zachęca, aby sprawdzić, czy zapisane w bazie dane są poprawne.

Choć prawa jazdy nie przekazujemy innym osobom jak dowodu rejestracyjnego, to zmiana portfela czy po prostu noszenie dokumentu luzem może łatwo doprowadzić do tego, że się go zapomni. Na szczęście od 5 grudnia nie będzie trzeba wypychać nim portfela i będzie można zostawić ten dokument w domu. Oznacza to, że za brak prawa jazdy przy sobie nie dostanie się już mandatu w wysokości 50 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1f0ii5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1f0ii5
Więcej tematów