Trwa ładowanie...

Nadchodzą ułatwienia dla motocyklistów. Zmiany wejdą w życie już 4 grudnia

Na stronie Rządowe Centrum Legislacyjnego pojawił się projekt rozporządzenia opublikowany przez Ministerstwo Infrastruktury, który w znacznym stopniu ułatwi nie tylko załatwienie formalności w urzędzie, ale także ograniczy ich skalę. Nowe przepisy wejdą w życie 4 grudnia.

Zmiany będą dotyczyć głównie tablicy oraz dowodu rejestracyjnegoZmiany będą dotyczyć głównie tablicy oraz dowodu rejestracyjnegoŹródło: moto wp, fot: Szymon Jasina
d1h18b6
d1h18b6

Projekt, który opublikowało Ministerstwo Infrastruktury, dotyczy rejestracji i oznaczenia pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych. Całość jest częścią zmian, znanych szerzej jako tzw. pakiet deregulacyjny. Większość zapisów wejdzie w życie 4 grudnia 2020 roku.

Co się zmieni? Jedną z najbardziej oczekiwanych zmian, jest zniesienie obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego, jeśli skończą się w nim miejsca na pieczątki potwierdzające przegląd techniczny. Informacja o ważnym przeglądzie i tak będzie widniała w systemie CEPiK, a dzięki zmianie oszczędzimy sobie nie tylko dodatkowych wizyt w urzędzie, ale też 71,5 zł na wydanie nowego dowodu.

Ewentualna wymiana dowodu będzie dobrowolna, ale kierowcy będą musieli przechowywać dokumenty wydawane podczas przeglądu. Przy ewentualnej odsprzedaży, muszą one zostać przekazane nowemu właścicielowi, a w razie wycieczki za granicę, będą stanowić dowód sprawności pojazdu.

Oprócz tego, w razie zniszczenia tablicy rejestracyjnej, nie będzie już konieczności wyrabiania nowej. Do tej pory, w takiej sytuacji musieliśmy ubiegać się o nowe numery i nowy dowód rejestracyjny. Teraz właściciel będzie mógł wystąpić jedynie z wnioskiem o wydanie wtórniku, bez konieczności wyrabiania nowych papierów.

d1h18b6

Co więcej, aby załatwić formalności związane z zarejestrowaniem motocykla, nie będziemy musieli już iść się do urzędu właściwego dla miejsca zamieszkania. Od 4 grudnia sprawę będziemy mogli załatwić w urzędzie właściwym dla czasowego miejsca zamieszkania. To znaczne ułatwienie dla tych, którzy tymczasowo wyjechali do innego miasta np. na studia czy do pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1h18b6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1h18b6
Więcej tematów