Trwa ładowanie...
d22wqk6

Od 2017 r. bez papierowych abonamentów na A4 Katowice-Kraków

Share
d22wqk6

Z końcem 2016 r. zarządca płatnego odcinka autostrady A4 między Katowicami a Krakowem wycofa ze sprzedaży papierowe abonamenty. W ich miejsce spółka zachęca do korzystania z urządzeń pokładowych do elektronicznego poboru opłat.

"Propagujemy elektroniczny pobór opłat A4Go jako metodę, która może realnie wpłynąć na czas podróży autostradą. Korzystających do tej pory z abonamentów, zachęcamy do nabywania urządzeń pokładowych A4Go" - przekazał w piątek rzecznik spółki Stalexport Autostrada Małopolska (SAM) Rafał Czechowski.

Elektroniczne urządzenie pokładowe umożliwia przejazd przez bramki autostradowe bez konieczności przekazywania inkasentowi gotówki, karty czy abonamentu na przejazd. Aby dodatkowo usprawnić przejazd przez place poboru SAM przygotowuje uruchomienie pasów przeznaczonych wyłącznie dla użytkowników tego rozwiązania.

d22wqk6

Opcja elektronicznego poboru opłat na płatnym odcinku autostrady A4 między Katowicami a Krakowem zaczęła działać 20 lipca br. SAM wdrożył w tym zakresie własne rozwiązanie - oparte o technologię mikrofalową. Jest ono niezgodne z podobnie działającym systemem viaToll, z którego na własnych odcinkach płatnych autostrad korzysta Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

SAM zastrzega jednak, że w przyszłości teoretycznie możliwa będzie współpraca A4Go z systemem, który będzie rozwijał publiczny zarządca dróg - jeżeli będzie to, jak teraz, system mikrofalowy.

Wdrożony przez spółkę system dla A4 Katowice-Kraków jest interoperacyjny, m.in. umożliwia współpracę z operatorami Europejskiej Usługi Opłaty Elektronicznej (EETS). Dzięki temu można np. płacić za przejazd pojazdów ciężarowych tym odcinkiem za pośrednictwem działającej w kilku europejskich krajach usługi Telepass.

Spółka wdrożyła własne rozwiązanie elektronicznego poboru opłat, aby możliwie usprawniać ruch na bramkach poboru opłat. Ruch na autostradzie A4 Katowice-Kraków stale rośnie - co minutę przez bramki przejeżdża kilkadziesiąt pojazdów. W okresach wzmożonego ruchu tworzą się korki, mimo realizowanego od kilku lat projektu zwiększania przepustowości placów poboru opłat.

d22wqk6

W ostatnich latach place te zostały poszerzone. Od początku br. zarządca uruchomił płatności kartą zbliżeniową pod nazwą KartA4 (poza gotówką możliwe jest płacenie kartami bankowymi, flotowymi i paliwowymi, a także poprzez wycofywane obecnie abonamenty). Od 20 lipca można też korzystać z systemu A4Go, opartego - podobnie jak KartA4 - o przedpłacone konta klienta.

Od 1 stycznia 2017 r. nie będzie można już kupić abonamentów. Przez cały 2017 r. ważne będą jeszcze abonamenty kupione w 2016 r. SAM przekonuje, że elektroniczny pobór opłat jest wygodniejszy i tańszy. Rabat na bilety abonamentowe został zniesiony 1 listopada br. Kierowcy samochodów osobowych, którzy wybierają A4Go, doładowują obecnie urządzenia pokładowe impulsami tańszymi o 10 proc.

Urządzenia A4Go wraz z pakietami impulsów można wypożyczać za kaucją i doładowywać w Punktach Obsługi Klienta przy placach poboru opłat w Mysłowicach i Balicach. A4Go można też zamówić i doładować poprzez serwis www.kartA4Go.pl.

d22wqk6

Podziel się opinią

Share
d22wqk6
d22wqk6
Więcej tematów