Trwa ładowanie...
wideo
22 października 2014, 12:34

Obowiązkowe czujniki ciśnienia w samochodach mogą być zagrożeniem

d1p8ho6
d1p8ho6

Elektronika w samochodzie ułatwia jazdę i podwyższa bezpieczeństwo. Może być jednak również źródłem problemów. Niebawem będzie jej w autach więcej i to obowiązkowo. 1 listopada wchodzi w życie przepis dotyczący wymaganego prawem systemu monitorującego ciśnienie w oponach.

W tę technologie będą musiały być wyposażone wszystkie nowe auta sprzedawane na terenie Unii Europejskiej. System to jednak nie tylko spore ułatwienie dla kierowców, ale i zagrożenie. - Jeżeli dostaniemy się przez czujnik do sieci wewnętrznej pojazdu, możemy zrobić praktycznie wszystko: otworzyć centralny zamek, wyłączyć w nocy światła czy zablokować jedno koło - twierdzi Tomasz Mydłowski z Politechniki Warszawskiej.

Nawet jeśli hakerzy nie wezmą nas na cel, czujniki ciśnienia będą generować koszty, które z własnej kieszeni będzie musiał pokryć właściciel samochodu. W przypadku części modeli każdorazowa zmiana opony, a nawet przełożenie koła z przodu do tyłu lub na odwrót, wymaga ponownego zakodowania czujnika. Takich usług nie wykonują wszystkie serwisy ogumienia, a te, które mają odpowiedni sprzęt i fachowców, liczą sobie za nie dodatkowe pieniądze.

tb/sj/tb

d1p8ho6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1p8ho6
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj