Trwa ładowanie...

Nowe usługi dla kierowców już w 2017 roku. Zobacz, co się zmieni

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało projekt rozporządzenia, w którym znajdują się planowane daty wprowadzenia lub modyfikacji usług dla kierowców. Dzięki nim łatwiej będzie można sprawdzić używany samochód, a nawet uniknąć wysokiej kary. Zmiany nie są jednak w pełni satysfakcjonujące.

Nowe usługi dla kierowców już w 2017 roku. Zobacz, co się zmieniŹródło: PAP, fot: Darek Delmanowicz
d39vxfq
d39vxfq

Ministerstwo Cyfryzacji i Centralny Ośrodek Informatyki przygotowują się do uruchomienia CEPiK-u 2.0. Nastąpi to etapowo, a wraz z włączaniem kolejnych funkcjonalności zmotoryzowani będą zyskiwać nowe możliwości. Przewidywane daty ich uruchamiania lub modyfikacji znalazły się w projekcie rozporządzenia MC.

Historia pojazdu

E-usługa pomagająca w poznaniu samochodu przez potencjalnego kupca działa już od 2014 roku. Pod adresem www.historiapojazdu.gov.pl możemy poznać historię zarejestrowanego w Polsce pojazdu, o ile znamy jego numer rejestracyjny, datę pierwszej rejestracji oraz numer VIN. Za pomocą strony dowiemy się, ilu posiadaczy w kraju miał samochód czy motocykl, poznamy najważniejsze dane fabryczne – jak moc, liczba miejsc czy nazwę poziomu wyposażenia, a także przekonamy się, czy pojazd ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie i przegląd oraz jaki przebieg odnotowano podczas ostatnich badań diagnostycznych.

Serwis już dziś bywa pomocny przy sprawdzeniu używanego samochodu. W planach jest jednak istotne rozszerzenie jego funkcjonalności. Jak wynika z treści projektu rozporządzenia Ministerstwa Cyfryzacji, od 13 listopada 2017 roku za sprawą "Historii pojazdu" będziemy mogli poznać również katalogowe spalanie danego samochodu czy jednośladu, a także deklarowaną emisję CO2. Udostępniana będzie również* informacja o kradzieży samochodu, a w razie jego *wyrejestrowania podana będzie jego data i przyczyna.

Bezpieczny autobus

To usługa, która jest pomocna dla rodziców wysyłających swoje dzieci na wycieczki czy też ich organizatorów i uczestników. Wpisując jedynie numer rejestracyjny autobusu, bez dodatkowych danych, można sprawdzić m.in. ważność przeglądu i ubezpieczenia pojazdu.

d39vxfq

– Zmiana, która nastąpi 13 listopada, w tym przypadku dotyczyła będzie jedynie źródła wyświetlanych informacji. Będą one pobierane z nowej bazy Centralnej Ewidencji Pojazdu – mówi Wirtualnej Polsce Igor Ryciak, rzecznik prasowy Centralnego Ośrodka Informatyki.

Mój pojazd

21 grudnia 2017 roku ma zostać uruchomiona usługa "Mój pojazd". Skorzystać z niej będą mogli jedynie ci zmotoryzowani, którzy posiadają profil zaufany ePUAP. Oprócz tego, co można sprawdzić w "Historii pojazdu", będzie można tu uzyskać informacje na temat wyniku każdego badania technicznego i stwierdzonych w jego toku niedomagań pojazdu, adnotacji urzędowych umieszczonych w dowodzie rejestracyjnym i dacie ich obowiązywania, zatrzymania dowodu rejestracyjnego, kradzieży i odnalezienia pojazdu, poziomu emisji zanieczyszczeń według norm EURO czy zastosowanej w aucie technologii redukcji emisji.

Co ważne, za sprawą usługi "Mój pojazd" będzie można też przeglądać historię zgłoszonych szkód wraz z zaznaczeniem czy były one istotne. Dostępne będą również dane dotyczące ustanowionych na pojeździe zabezpieczeń lub zajęciu go przez komornika.

Przypomnij o terminach

To usługa, która szczególnie spodoba się osobom posiadającym więcej niż jeden pojazd, a także tym, którzy rzadko pamiętają o ważnych terminach. Od 3 września 2018 roku działać ma usługa "Przypomnij o terminach". Będzie ona dostępna dla osób posiadających profil zaufany ePUAP. Po podaniu adresu poczty elektronicznej i wyrażeniu odpowiedniej zgody na skrzynkę użytkownika trafiać będą informacje o terminie badania technicznego, zbliżającej się chwili wygaśnięcia ubezpieczenia OC, zgłoszeniu kradzieży lub odnalezieniu pojazdu, zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego czy braku aktualnych badań technicznych.

d39vxfq

Czy usługa będzie popularna? Wiele wskazuje na to, że tak. Od końca października 2017 roku w razie spóźnienia się z badaniem technicznym będziemy musieli zapłacić diagnoście podwójną stawkę. Jeszcze poważniejsze konsekwencje czekają tych, którzy nie dopilnują obowiązku ubezpieczenia samochodu. W 2017 roku maksymalna kara za brak OC dla samochodu osobowego wynosi aż 4 tys. zł.

Co z tego będziemy mieli?

Ogłoszenie terminu wejścia w życie nowych usług dla zmotoryzowanych i aktualizacji tych, które już są dostępne, to dobra wiadomość. Prawdę mówiąc liczyliśmy jednak na inne rozłożenie funkcjonalności. Główny problem dotyczy "Historii pojazdu". Mieliśmy nadzieję, że wraz z debiutem CEPiK-u 2.0 usługa ta zostanie wzbogacona o informacje na temat zastawów na pojeździe oraz historię zgłoszonych szkód. Takie dane będą dostępne, ale tylko w usłudze "Mój pojazd", do której dostęp będzie wymagał uwierzytelnienia za pomocą profilu zaufanego. Oznacza to, że potencjalny nabywca używanego samochodu po zmianach zapowiedzianych przez Ministerstwo Cyfryzacji nie dowie się tyle, ile by chciał.

d39vxfq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39vxfq
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj