Trwa ładowanie...
d29fz5s

Nowe przepisy od 4 grudnia. Skorzystają właściciele starszych maszyn

4 grudnia 2020 r. w życie wchodzą przepisy z tzw. pakietu deregulacyjnego. Większość z nich ma ułatwić życie kierowcom i pozwolić zaoszczędzić na niepotrzebnych wydatkach. Oto nowe przepisy, na które wielu czekało od dawna.
Share
Nowe przepisy dotyczą m.in. wymiany dowodów rejestracyjncyh.
Nowe przepisy dotyczą m.in. wymiany dowodów rejestracyjncyh.Źródło: WP
d29fz5s

Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego po zapełnieniu go pieczątkami

Od dawna obiecywana i wyczekiwana zmiana to koniec obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego, gdy skończy się w nim miejsce na pieczątki potwierdzające przejście badania technicznego motocykla czy samochodu. Jeśli ktoś będzie chciał, będzie mógł z tego powodu wymienić dokument na nowy, ale nie będzie to konieczne. Policjanci w razie kontroli będą mogli sprawdzić ważność badania technicznego pojazdu w bazie danych.

Przy czym ta zmiana przepisów oznacza, że warto zachować zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego, które wydawane jest w stacji kontroli pojazdów. Do tej pory w praktyce nie było ono do niczego potrzebne. Jednak w momencie, gdy w dowodzie rejestracyjnym nie ma miejsca na pieczątkę, taki dodatkowy dokument przyda się w kilku sytuacjach.

d29fz5s

Przede wszystkim warto mieć go za granicą, gdzie w razie kontroli policjanci nie mają dostępu do polskiej bazy CEP i jeśli chcieliby dowodu pozytywnego przejścia badania technicznego, to będzie nim właśnie zaświadczenie wydane przez SKP. Przyda się ono też w przypadku sprzedaży motocykla lub samochodu. W ten sposób nowy właściciel też będzie mógł korzystać z tego zaświadczenia.

Warto przy tym pamiętać, że historię pojazdu, w tym badań technicznych, można sprawdzić na stronie internetowej. Natomiast w razie zgubienia zaświadczenia można pojechać na SKP, gdzie wykonywało się badanie, i poprosić o duplikat.

Rejestracja poza miejscem zameldowania

Drugą zmianą w przepisach, która zacznie obowiązywać od 4 grudnia 2020 r., a która ułatwi życie wielu kierowcom, jest możliwość rejestracji pojazdu poza miejscem zameldowania. Taka zmiana będzie przydatna w kilku sytuacjach. Przede wszystkim ucieszą się osoby mieszkające daleko od miejsca zameldowania, dla których przerejestrowanie pojazdu po zakupie wiązało się z często kilkudniowym wyjazdem.

d29fz5s

Nowe prawo zdecydowanie ułatwi też zakup używanych motocykli czy samochodów, które zostały dopiero sprowadzone z zagranicy i nie są w ogóle zarejestrowane (np. tymczasowa rejestracja wygasła). Do tej pory w takiej sytuacji można było albo przywieźć kupiony pojazd na lawecie, albo po zakupie wrócić po niego z tablicą rejestracyjną i dopiero zabrać do siebie. Teraz będzie możliwe, aby od razu zarejestrować go w miejscu zakupu i wrócić na kołach.

Małe tablice tylko dla tych, którzy ich potrzebują

Ostatnia zmiana dotyczy tylko samochodów. Gdy wprowadzano małe tablice rejestracyjne pasujące do samochodów sprowadzonych z Ameryki lub Japonii, miało to ułatwić życie stosunkowo niewielkiej grupie kierowców posiadających takie pojazdy. Szybko jednak krótki numer rejestracyjny i niewielka "blacha" stały się modne i przy rejestracji zamawiały je osoby, które wcale tego nie potrzebowały. W efekcie niewielka pula takich numerów rejestracyjnych zaczęła szybko topnieć.

Teraz będzie to zabronione. Co więcej, takie nieuzasadnione korzystanie z mniejszych tablic będzie mogło być powodem negatywnego wyniku badania technicznego w SKP. Przy okazji pojawi się drugie obostrzenie – tablice rejestracyjne będzie można umieszczać tylko w przystosowanych do tego miejscach, a nie dowolnie na pojeździe. Niespełnienie tego obowiązku będzie mogło skutkować zatrzymaniem przez policję dowodu rejestracyjnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d29fz5s

Podziel się opinią

Share
d29fz5s
d29fz5s
Więcej tematów