Trwa ładowanie...

Noś odblaski, one naprawdę mogą uratować życie

Noś odblaski, one naprawdę mogą uratować życieŹródło: Policja
d1f4axy
d1f4axy

Krótkie dni, mało słońca, mgły i opady - zimowa aura nie sprzyja kierowcom i pieszym. W takich warunkach widoczność spada. Możemy ją poprawić, nosząc odblaski.

W połowie 2014 roku weszły w życie przepisy, nakładające na pieszych poruszających się poboczem dróg poza terenem zabudowanym obowiązek noszenia elementów odblaskowych. Człowiek idący z odblaskiem jest widoczny w światłach samochodu z odległości około 150 metrów. Bez tego elementu kierowca jest w stanie zauważyć go dopiero z odległości około 40 metrów. Jeśli samochód poza terenem zabudowanym jedzie z prędkością około 90 km/h, czas reakcji po zauważeniu pieszego wynosi około 1 sekundy. To zbyt krótko na odpowiedni manewr lub hamowanie.

Odblaski poprawiają widoczność pieszych. Dzięki nim kierowca zyskuje więcej czasu na bezpieczne ominięcie poruszającego się poboczem. Policjanci już odnotowali spadek wypadków z udziałem pieszych. Pokazuje to porównanie liczby zdarzeń drogowych i poszkodowanych rok przed wejściem przepisu o obowiązku noszenia odblasków i rok po wejściu tego prawa. W ciągu tych 12 miesięcy (od sierpnia 2014 roku do sierpnia 2015 roku) liczba wypadków z udziałem pieszych poza obszarem zabudowanym w warunkach nocnych spadła o prawie 15 proc. Zginęło o 72 osoby mniej, a rannych było o 28 mniej.

W całym 2014 roku odnotowano 9 106 wypadków z udziałem osób pieszych. To o 541 więcej niż w 2015 roku. Policjanci odnotowali również spadek liczby poszkodowanych. W 2015 roku zginęło o 221 osób mniej niż w 2014 roku. Rannych zostało o 562 osób mniej.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski lub kamizelki. Policja zaznacza, że ważne jest ich umieszczenie na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców. Wtedy odblaski będą dobrze widoczne dla kierowców. Warto pamiętać, że koszty elementów odblaskowych są niskie, natomiast konsekwencje i koszty leczenia ofiar wypadków są zdecydowanie wyższe.

d1f4axy

Źródło: PAP

ll/moto.wp.pl

d1f4axy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1f4axy
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj